Trwające spory dotyczące reformy składki zdrowotnej mogą wywrzeć znaczący wpływ na krajobraz polityczny w Polsce. Nieporozumienia w koalicji rządowej zmuszają Polskę 2050 do rozważenia nietypowych sojuszy z Prawem i Sprawiedliwością (PiS) oraz Konfederacją. W szczególności poseł Ryszard Petru z Polski 2050 podkreśla, że jego ugrupowanie nie zamierza rezygnować z postulatów i zamierza „postawić sprawę na ostrzu noża”.

POLECAMY: Podwójna składka zdrowotna przejdzie do lamusa? Resort zdrowia zabrał głos

Przebieg rozmów o reformie składki zdrowotnej

Jeszcze kilka dni temu, minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, na antenie TVP Info, informowała o próbie osiągnięcia kompromisu w rozmowach z ministrem finansów, Andrzejem Domańskim. Wydawało się, że koalicja rządowa zbliża się do porozumienia. Minister Pełczyńska-Nałęcz mówiła: „W najbliższych dniach będziemy podejmować decyzję”.
Wydawało się, że Polska 2050 jest bliska sukcesu, jednak 7 października poinformowano, że do wykazu prac rządu wpisano projekt Platformy Obywatelskiej (PO) ograniczający reformę jedynie do usunięcia składki od sprzedaży środków trwałych. Polska 2050 natychmiast zareagowała sprzeciwem, twierdząc, że projekt nie realizuje obietnic dotyczących sprawiedliwej składki zdrowotnej.

Petru: „Postawimy sprawę na ostrzu noża”

W odpowiedzi na działania PO, poseł Ryszard Petru zapowiedział, że jego ugrupowanie nie zamierza zrezygnować z własnej wizji reformy. W programie „Graffiti” na antenie Polsat News Petru zaznaczył, że Polska 2050 przedstawi własny projekt w Sejmie, niezależnie od działań koalicji.
„Nie jestem zwolennikiem postępowania w stylu Lewicy, ale w tej sprawie musimy postawić sprawę na ostrzu noża” – powiedział Petru. Dodał również, że według jego informacji, projekt Polski 2050 może liczyć na poparcie większości parlamentarnej, mimo potencjalnego sprzeciwu ze strony Lewicy.

Rozłam w koalicji i napięcia polityczne

Podczas rozmów w ramach koalicji, Polska 2050 uznała działania Platformy Obywatelskiej za próbę politycznego nacisku. W nieoficjalnych wypowiedziach członkowie ugrupowania Hołowni wyrażali rozczarowanie faktem, że PO forsuje swój projekt bez konsultacji z koalicjantami.
Portal Money.pl cytuje głosy wewnątrz partii Hołowni: „Czujemy się trochę oszukani. Chcieliśmy dogadać się na spokojnie, ale Platforma prze ze swoim projektem, myśląc, że ujdzie jej to na sucho”.

Możliwość współpracy z PiS i Konfederacją

W obliczu politycznego impasu, Polska 2050 szuka wsparcia poza koalicją rządową. Ugrupowanie rozważa możliwość zawarcia sojuszu z posłami PiS i Konfederacji. Anonimowe źródła cytowane przez portal Money.pl wskazują, że te partie mogą wesprzeć projekt Polski 2050, choćby po to, by osłabić pozycję PO i Donalda Tuska.
„Bo jeśli Hołownia to przegłosuje, to Tusk ma potężny problem, jeśli chodzi np. o dziurę w NFZ” – komentuje rozmówca portalu. Jeśli taki ruch się uda, to Polska 2050 pokaże swoją siłę i skuteczność, co może ułatwić jej wymuszanie realizacji własnych postulatów w przyszłości. Z drugiej strony, jeżeli ten manewr się nie powiedzie, Polska 2050 może spotkać się z ostrą reakcją ze strony premiera Tuska.

Reforma składki zdrowotnej według Polski 2050

Projekt Polski 2050 zakłada wprowadzenie trzech stałych ryczałtowych składek zdrowotnych w wysokości 4%, 7% i 9,4%, które miałyby być obliczane od średniego wynagrodzenia. Ostateczna forma projektu jest jednak nadal dopracowywana. Minister Pełczyńska-Nałęcz podkreśla, że koszt reformy, łącznie z zakazem oskładkowania środków trwałych, ma się zmieścić w budżecie wynoszącym 4 miliardy złotych.
„Chcemy zmieścić koszty, łącznie z zakazem oskładkowania środków trwałych, w 4 mld zł” – tłumaczy Pełczyńska-Nałęcz. Jednakże, brak porozumienia w koalicji może sprawić, że projekt ten będzie musiał przejść trudną ścieżkę legislacyjną w Sejmie.

Podsumowanie

Spory o reformę składki zdrowotnej ukazują, jak trudne są negocjacje w ramach koalicji rządowej. Polska 2050, mimo braku porozumienia z Platformą Obywatelską, nie zamierza wycofać się ze swojego projektu i jest gotowa postawić sprawę na ostrzu noża. Czy ugrupowanie Szymona Hołowni znajdzie sojuszników w ławach PiS i Konfederacji, a może ryzykowna gra zakończy się porażką? Czas pokaże, jak potoczą się losy reformy składki zdrowotnej i jak wpłynie to na przyszłość koalicji rządowej w Polsce.

Zakończenie

Nadchodzące tygodnie mogą przynieść przełom w sprawie reformy składki zdrowotnej. Sukces Polski 2050 może stanowić początek nowego układu sił w Sejmie, natomiast porażka może przynieść ugrupowaniu Szymona Hołowni poważne konsekwencje polityczne.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Doświadczony publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version