Kondycja finansowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, znanego jako szpital na Winiarach, jest w bardzo złej sytuacji. Według danych, placówka zanotowała 22 miliony złotych straty tylko w pierwszej połowie 2024 roku – informuje portal portalplock.pl. Dyrektor szpitala, Stanisław Kwiatkowski, ostrzega, że istnieje realne ryzyko utraty płynności finansowej.

Sytuacja szpitala w Płocku

„Sytuacja finansowa jest bardzo kiepska. Na półrocze mamy 22 miliony złotych straty. Jeżeli nic się nie wydarzy w systemie finansowania szpitala, to będzie katastrofa. Już teraz mamy duże problemy z firmami świadczącymi usługi na rzecz szpitala. Co będzie pod koniec roku? Boimy się myśleć. Są miesiące, kiedy trudno uzbierać nam pieniądze na wypłaty dla pracowników, a to jest najważniejsze” – mówi Kwiatkowski.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku to największa placówka medyczna na północno-zachodnim Mazowszu. Obejmuje Płock oraz powiaty płocki, sierpecki i gostyniński. Szpital dysponuje ponad 20 oddziałami oraz ponad 30 poradniami specjalistycznymi. W 2023 roku hospitalizowanych było tam ponad 30 tysięcy osób.

Problemy z finansowaniem

Szpitale z 11 województw czekają na pieniądze z NFZ za nadwykonania nielimitowanych świadczeń z II kwartału. Oddziały NFZ wysłały aneksy, jednak nierozliczone są też świadczenia udzielone pacjentom ponad limity z kontraktów. W sprawie zaległości w stomatologii samorząd lekarski w Szczecinie planuje interwencję u premiera Donalda Tuska.

Do świadczeń nielimitowanych, czyli takich, których ilość nie jest ograniczona kontraktem z Funduszem, należą m.in. porody, leczenie zawałów serca, dializy, porady specjalistyczne, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i rehabilitacja. Szpital ma mieć pewność, że za każdego przyjętego pacjenta, który otrzymał pomoc w ramach tych świadczeń, otrzyma pieniądze. Ich rozliczenia są przeprowadzane raz na kwartał.

Kwota, która należy się szpitalom tylko za nielimitowane nadwykonania, to szacunkowo 3-3,5 miliarda złotych, informuje szef Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Placówki alarmują, że są zmuszone przesuwać planowe zabiegi na przyszły rok, ograniczając przyjęcia.

Sytuacja finansowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku jest alarmująca. Brak stabilności finansowej może prowadzić do ograniczenia usług medycznych, co wpłynie negatywnie na dostępność opieki zdrowotnej dla mieszkańców regionu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version