Planowane zmiany w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych w Polsce mogą znacząco wpłynąć na rynek pracy i finanse zarówno zleceniobiorców, jak i zleceniodawców. Już wiadomo, że pracownicy dostaną „na rękę” mniej niż przed zmianami, a pracodawcy zapłacą więcej. Choć początkowo zakładano, że nowe przepisy wejdą w życie od 2025 roku, ostateczny kształt ustawy nie jest jeszcze znany. Wydaje się, że termin wprowadzenia przepisów zostanie przesunięty na 2026 rok.

Cel Zmian i Zakres Ochrony Ubezpieczeniowej

Głównym celem zmian jest objęcie wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów zlecenia i umów o dzieło, obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi (emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym). Wyjątkiem pozostaną jedynie umowy zawierane z uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami do 26. roku życia.

Zmiany te są częścią zobowiązań Polski w ramach Krajowego Planu Odbudowy i mają na celu dostosowanie polskiego systemu ubezpieczeń społecznych do standardów europejskich. Polska jest obecnie jedynym krajem w Europie, gdzie nie ma obowiązku opłacania pełnych składek ZUS od wszystkich umów zlecenia.

Przykładowe Koszty i Ich Wpływ na Wynagrodzenia

Według analizy przedstawionej przez Infor, skutki finansowe tych zmian będą odczuwalne zarówno dla zleceniobiorców, jak i zleceniodawców. Oto przykładowe wyliczenia dotyczące wynagrodzenia w wysokości 5000 złotych brutto:

  • Obecnie, zleceniobiorca otrzymuje na konto 4070 złotych netto.
  • Po zmianach, kwota netto spadnie do 3512 złotych.
  • Całkowity koszt umowy dla zleceniodawcy wzrośnie z 5000 do 6024 złotych.

Te zmiany mogą sprawić, że umowy zlecenia staną się mniej atrakcyjne finansowo zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Może to prowadzić do zmian na rynku pracy, w tym potencjalnego wzrostu zainteresowania umowami o pracę lub poszukiwania innych form zatrudnienia.

Zwiększenie Bezpieczeństwa Socjalnego Pracowników

Zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa socjalnego pracowników zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, zapewniając im pełne ubezpieczenie społeczne. Według większości pracowników, przepisy powinny pozostać na obecnym poziomie, ponieważ zaradni pracownicy już teraz, bez względu na formę zatrudnienia, inwestują w inne zabezpieczenia finansowe, jak np. IKZE.

Planowane zmiany w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych budzą wiele wątpliwości i mogą w znacznym stopniu wpłynąć na sytuację finansową Polaków. Pracodawcy i zleceniobiorcy powinni z uwagą śledzić te zmiany, aby móc odpowiednio dostosować swoje plany finansowe i strategie zatrudnienia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version