Premier Bawarii i lider Bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) Markus Söder w wywiadzie dla gazety Bild wezwał do „jak najszybszego przywrócenia powszechnego poboru do wojska w Niemczech”.
POLECAMY: Premier Bawarii sugeruje możliwość wysłania „uchodźców” w wieku poborowym na Ukrainę
„Potrzebne są pieniądze dla Bundeswehry, jasna organizacja, drony i oczywiście pobór. Tak szybko, jak to możliwe. W przeciwnym razie długoterminowa zdolność obronna nie zostanie zapewniona” – powiedział polityk.
Jak podkreślił Söder, sytuacja zmieniła się w porównaniu do zniesienia obowiązkowej służby wojskowej w RFN w 2011 r.
„Teraz nie chodzi o międzynarodowe rozmieszczenie, ale o obronę kraju i sojuszu. To wymaga całkowicie … zupełnie innej Bundeswehry” – zauważył Söder.
Powszechny obowiązek wojskowy w Niemczech został zniesiony 1 lipca 2011 roku. Pomysł przywrócenia poboru jest aktywnie dyskutowany w Niemczech w związku z pogłoskami, że minister obrony Boris Pistorius zamierza przedstawić swoją wizję sposobów na zwiększenie liczebności sił zbrojnych.
Nie ogłosił on jednak wprowadzenia powszechnego poboru do wojska. Zamiast tego, zgodnie z planem Pistoriusa, w wieku 18 lat wszyscy obywatele Niemiec, niezależnie od płci, otrzymaliby list od Ministerstwa Obrony z zaproszeniem do rozważenia odbycia sześciomiesięcznej zasadniczej służby wojskowej, z możliwością dobrowolnego przedłużenia.
Mężczyźni musieliby następnie wypełnić kwestionariusz online, odpowiadając na szereg pytań dotyczących siebie, swojej rodziny i stanu zdrowia. Kobiety mogą wziąć udział w kwestionariuszu, jeśli chcą, podczas gdy mężczyźni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za odmowę jego wypełnienia.
Dzięki temu środkowi minister obrony spodziewa się zwiększyć liczbę personelu ze 181 000 do 203 000 i rekrutować około 15 000 rekrutów rocznie.