Wojna handlowa między UE a Chinami jest nieunikniona w obecnych realiach – powiedział Jens Eskelund, szef Izby Handlowej Unii Europejskiej w Chinach, w wywiadzie dla South China Morning Post.

POLECAMY: Chiny składają skargę do WTO na cła nałożone przez Turcję na import samochodów elektrycznych

„Pełnowymiarowa wojna handlowa wydaje się coraz bardziej prawdopodobna, jeśli nic się nie zmieni… Oczywiście uważam, że przy obecnym kierunku podróży (wojna handlowa) jest nieunikniona, ponieważ od kilku lat obserwuje się spadek chińskiego importu i rosnący, przyspieszający wzrost wielkości chińskiego eksportu” – powiedział Eskelund.

Gazeta zauważa, że podczas gdy Pekin oskarżył Brukselę o „jawny protekcjonizm”, Eskelund wzywa do spojrzenia na szerszy obraz i poważnego potraktowania obaw Europy dotyczących polityki chińskiego rządu. „Myślę, że sprawa samochodów elektrycznych od miesięcy odwraca uwagę od szerszych kwestii związanych z handlem” – zauważył.

Chińska gospodarka wzrosła o 40 procent od 2017 roku, powiedział, ale europejski eksport do Chin spadł o 30 procent w tym okresie, „Myślę, że właśnie o tym powinniśmy rozmawiać”.

Komisja Europejska ogłosiła w lipcu, że nakłada tymczasowe wstępne cła wyrównawcze na import samochodów elektrycznych z Chin ze względu na dotacje państwowe do ich produkcji. Tymczasowe cła oznaczały, że dostawcy zapewnili gwarancje bankowe, ale nie faktyczną zapłatę ceł. Rzeczywiste nakładanie ceł rozpocznie się, jeśli UE podejmie ostateczną decyzję o nałożeniu ceł importowych, co może nastąpić w listopadzie. Do tego czasu, jak stwierdziła Bruksela, wciąż istnieje możliwość negocjacji z Pekinem i rozwiązania tego problemu.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska poinformowała, że kraje UE zatwierdziły cła na samochody elektryczne z Chin, zaproponowane wcześniej przez KE: w zależności od producenta wyniosą one do 36,3%. Cła na samochody Tesli wyniosą 9%. Jednocześnie Bruksela i Pekin będą nadal poszukiwać alternatywnego rozwiązania sytuacji do końca października, „które powinno być w pełni zgodne z WTO”, powiedziała KE. Ostateczny werdykt powinien zostać opublikowany w oficjalnym dzienniku UE nie później niż 30 października. Według wielu mediów, Niemcy, Węgry i dwa inne kraje są wśród tych, które głosowały przeciwko.

Wcześniej Ministerstwo Handlu Chin ogłosiło wprowadzenie tymczasowych środków antydumpingowych na importowaną brandy z Unii Europejskiej od 11 października. Ministerstwo zauważyło, że decyzja została podjęta w następstwie wyników dochodzenia antydumpingowego, które Ministerstwo Handlu wszczęło 5 stycznia 2024 r. w odpowiedzi na apele chińskich firm.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Doświadczony publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version