1 tys. zł na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dziecka realizującego obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub ucznia uczęszczającego do szkoły wszystkich typów dla poszkodowanych w wyniku wystąpienia powodzi. Nowelizacja ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz nowe rozporządzenie wykonawcze Ministra Edukacji z 4 października 2024 r. w sprawie trybu wypłaty i szczegółowego trybu zwrotu zasiłku losowego wprowadziły specjalny zasiłek losowy dla poszkodowanych wskutek powodzi. Przepisy obowiązują od 5 października 2024 r.

POLECAMY: Jak pomoc przysługuje powodzianom od państwa?

Istota świadczenia

Zasiłek losowy w kwocie 1 tys. zł został wprowadzony w celu zaspokojenia potrzeb edukacyjnych dziecka:

  • realizującego obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne.
  • ucznia uczęszczającego do szkoły wszystkich typów, kształcącego się w tej szkole w formie dziennej,

poszkodowanych w wyniku wystąpienia powodzi.

Zasiłek losowy jest przyznawany niezależnie od dochodów rodziny lub osoby samotnie gospodarującej i nie podlega zwrotowi.

Wniosek o zasiłek

Wniosek o zasiłek losowy jest sporządzany na formularzu, którego wzór stanowi załącznik do  ww. rozporządzenia.

Zasiłek losowy jest przyznawany na wniosek rodziców dziecka lub ucznia, jego opiekunów prawnych, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka, opiekunów faktycznych albo pełnoletniego ucznia albo na wniosek innej osoby za zgodą rodziców dziecka lub ucznia, opiekunów prawnych, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka, opiekunów faktycznych albo pełnoletniego ucznia.

Do wniosku wnioskodawca dołącza oświadczenie, że:

  • w wyniku powodzi doznał szkody majątkowej wraz z określeniem jej wartości,
  • nie ubiegał się o zasiłek losowy na terenie innej gminy,
  • wyraża zgodę na weryfikację danych zawartych we wniosku.

Oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Kto wypłaca?

Zasiłek losowy wypłaca:

  • wójt (burmistrz, prezydent miasta) gminy, na terenie której rodzice dziecka lub ucznia, jego opiekunowie prawni, rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, opiekunowie faktyczni albo pełnoletni uczeń ponieśli szkodę w wyniku powodzi albo
  • wójt (burmistrz, prezydent miasta) gminy sąsiadującej, na terenie której osoby, o których mowa wcześniej przebywają w wyniku przeprowadzenia ewakuacji albo konieczności opuszczenia zagrożonego miejsca zamieszkania.

Forma i termin wypłaty zasiłku

Zasiłek losowy wypłaca się:

1) gotówką rodzicowi dziecka lub ucznia, jego opiekunowi prawnemu, rodzicowi zastępczemu, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, opiekunowi faktycznemu albo pełnoletniemu uczniowi,

2) na rachunek bankowy wskazany we wniosku o zasiłek losowy.

Decyzję o przyznaniu zasiłku losowego wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 2 dni od dnia wpłynięcia wniosku do organu.

Wypłata zasiłku losowego gotówką wymaga potwierdzenia jego odbioru własnoręcznym podpisem złożonym przez rodzica dziecka lub ucznia, jego opiekuna prawnego, rodzica zastępczego, osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka, opiekuna faktycznego albo pełnoletniego ucznia.

Zwrot zasiłku

Organ wypłacający zasiłek losowy po jego wypłacie dokonuje weryfikacji prawdziwości danych zawartych we wniosku. Jeżeli w wyniku weryfikacji ustalono, że rodzina lub osoba samotnie gospodarująca, która otrzymała zasiłek losowy, nie poniosły szkody w wyniku wystąpienia powodzi, organ wypłacający zasiłek losowy wydaje decyzję o jego zwrocie, określając termin zwrotu nie krótszy niż 7 dni. Do zwrotu zasiłku losowego stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.

Informacje zawarte na stronie stanowią opis stanu prawnego na dzień publikacji i nie są poradą prawną w indywidualnej sprawie. Stan prawny od opublikowania może ulec zmianie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wpisu w celu rozwiązania problemów prawnych.

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy – zapraszamy do kontaktu!

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version