Funkcjonariusze Straży Granicznej z przejścia granicznego w Medyce dokonali spektakularnych odzysków – w krótkim czasie przejęto samochody i rower elektryczny skradzione na terenie Niemiec oraz Norwegii. Te działania to kolejny dowód na skuteczność polskich służb w przeciwdziałaniu przestępczości transgranicznej.

POLECAMY: Budomierz: Skradziony rower elektryczny odzyskany na granicy. Próbowano go wysłać do Lwowa

Kradzież Toyoty i roweru z Niemiec

6 października 2024 roku do odprawy granicznej na wyjazd z Polski zgłosiła się 38-letnia obywatelka Ukrainy, podróżująca Toyotą RAV4 na ukraińskich numerach rejestracyjnych. W trakcie szczegółowej weryfikacji legalności pochodzenia pojazdu strażnicy graniczni ustalili, że samochód ten został skradziony w Niemczech, a jego poszukiwania prowadziły niemieckie służby oraz Interpol. Kradzież zgłoszono już w 2023 roku, co dodatkowo zwiększyło uwagę mundurowych.

POLECAMY: Bochnia: Pijany 33-letni Ukrainiec z zakazem prowadzenia pojazdów zatrzymany po pościgu przez policję

Podczas dalszych czynności wykryto również częściowo zdemontowany rower elektryczny marki Giant Explorer E znajdujący się w przestrzeni ładunkowej pojazdu. Ten rower, podobnie jak samochód, został skradziony w Niemczech. Łączna wartość odzyskanych przedmiotów oszacowana została na 70 tysięcy złotych.

Audi e-tron S – kolejna kradzież, tym razem z Norwegii

Zaledwie dwa dni później, 8 października 2024 roku, do odprawy granicznej w Medyce podjechało elektryczne Audi e-tron S, którym kierowała 34-letnia obywatelka Ukrainy. Po sprawdzeniu pojazdu w systemach, funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że samochód został skradziony z Norwegii. Kradzież zgłoszono zaledwie 29 września, a poszukiwania pojazdu prowadził Interpol oraz norweskie służby. Samochód został natychmiast zatrzymany, a kobieta została przekazana Policji do dalszych czynności procesowych.

100 pojazdów skradzionych, odzyskanych przez Straż Graniczną

Tego typu działania Straży Granicznej nie są odosobnione. Jak poinformowano na stronie SG, od początku 2024 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali już ponad 100 pojazdów pochodzących z przestępstwa. Łączna szacunkowa wartość tych pojazdów przekracza 13 milionów złotych. Co więcej, mundurowi przejęli także 7 utraconych rowerów, których wartość wynosi blisko 80 tysięcy złotych.

Nielegalne przekraczanie granicy – zatrzymania obywateli Ukrainy

W tym samym czasie funkcjonariusze SG współpracujący z Policją zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy, którzy byli zaangażowani w organizację nielegalnych przekroczeń granicy polsko-białoruskiej. Pierwszy z cudzoziemców został zatrzymany na autostradzie A2 w województwie łódzkim przez Policję z Nieborowa, na podstawie postanowienia Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe. Kolejny obywatel Ukrainy wpadł w ręce służb w Jeleniej Górze dzięki działaniom Zamiejscowej Grupy Operacyjno-Śledczej Straży Granicznej oraz Wydziału Zabezpieczenia Działań Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Obaj mężczyźni zostali oskarżeni o wielokrotne organizowanie nielegalnego przekraczania granicy państwowej. Sąd Rejonowy w Białymstoku zastosował wobec jednego z nich tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące, a wobec drugiego – zakaz opuszczania kraju oraz dozór policyjny z obowiązkiem stawiennictwa w Jeleniej Górze dwa razy w tygodniu.

Konsekwencje prawne

Za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy polskiego terytorium, zgodnie z art. 264 § 3 Kodeksu karnego, sprawcom grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Skuteczność Straży Granicznej w działaniach transgranicznych

W świetle tych wydarzeń działania Straży Granicznej ukazują ich skuteczność w zwalczaniu międzynarodowej przestępczości, w tym kradzieży pojazdów oraz nielegalnych przekroczeń granic. Współpraca polskich służb z Interpolem oraz innymi międzynarodowymi organami ścigania pokazuje, że granice nie stanowią przeszkody dla ścigania przestępców, a skradzione dobra są odzyskiwane, niezależnie od miejsca popełnienia przestępstwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version