Zbliża się końcówka drugiej kadencji prezydenckiej Andrzeja Dudy, a Polacy wyrażają swoje opinie na temat jego prezydentury. Według najnowszego badania przeprowadzonego przez SW Research, większość respondentów oceniła ją negatywnie, co może stanowić wyzwanie dla prezydenta na ostatniej prostej przed odejściem z Pałacu Prezydenckiego.

POLECAMY: Prof. Strzembosz były przewodniczący Trybunały Stanu: Duda z pewnością 13 razy naruszył Konstytucję

Negatywne oceny Dudy dominują

Zgodnie z wynikami badania SW Research, aż 46,2% respondentów wystawiło Andrzejowi Dudzie oceny negatywne. Najwięcej, bo 25,4%, uznało jego prezydenturę za „naganną”, natomiast 20,8% określiło ją jako „mierną”. Prezydent uzyskał pozytywną ocenę tylko od 34% badanych, z czego jedynie 5,6% oceniło ją na „celującą”, a 10,3% na „bardzo dobrą”. W grupie respondentów 18,1% uznało jego działania za „dobre”, co nadal stanowi mniejszość w porównaniu do ocen krytycznych.

POLECAMY: Prof. Gersdorf: Duda i Manowska powinni być postawieni przed TS a neosędziowie nie powinni otrzymywać pensji

Zróżnicowane opinie w zależności od wieku, wykształcenia i zarobków

Badanie wykazało interesujące zależności w ocenie prezydentury Andrzeja Dudy w kontekście wieku, wykształcenia i dochodów. Jak zauważył Piotr Zimolzak, prezes SW Research, „Odsetek osób zdecydowanie niezadowolonych z działań Andrzeja Dudy w roli prezydenta wzrasta wraz z wiekiem — 8 proc. osób do 24 lat oceniło jego kadencję negatywnie, natomiast wśród osób powyżej 50. roku życia było to już 39 proc.”

Najczęściej negatywne oceny pochodziły od osób z wyższym wykształceniem, a także od osób zarabiających powyżej 7000 zł netto, wśród których 32% oceniło prezydenturę jako „naganną”. Również mieszkańcy dużych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców) częściej wystawiali Dudzie negatywne oceny, co może być istotnym wskaźnikiem na tle zbliżających się wyborów.

Zbliżające się wybory prezydenckie

Do końca drugiej i ostatniej kadencji prezydenta Dudy pozostało mniej niż 300 dni, a wybory prezydenckie odbędą się w maju 2025 roku. W związku z tym, krajowi politycy już zaczynają przygotowania do kampanii wyborczych.

Na scenie politycznej pojawia się kilka znaczących kandydatów. Konfederacja wystawiła Sławomira Mentzena, lidera Nowej Nadziei. Koalicja Obywatelska najprawdopodobniej postawi na Rafała Trzaskowskiego, choć część komentatorów spekuluje, że może to być Donald Tusk. Lewica z kolei rozważa kandydatury minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk i senator Magdaleny Biejat.

W przypadku sojuszu Polski 2050 i PSL mówi się o kandydaturze marszałka Sejmu, Szymona Hołowni. Na starcie planują także politycy z mniejszych ugrupowań, w tym Marek Jakubiak, poseł Kukiz’15.

Podsumowanie

Prezydentura Andrzeja Dudy, według najnowszych badań, nie cieszy się dużą aprobatą wśród Polaków, a większość ocenia ją negatywnie. Zbliżające się wybory prezydenckie mogą przynieść dużą zmianę na scenie politycznej, a nadchodzący rok będzie czasem intensywnych kampanii wyborczych, które mogą zadecydować o przyszłości polskiej prezydentury.

Eksperci i analitycy wskazują, że sposób, w jaki kandydaci będą prowadzić swoje kampanie, a także ich zdolność do zmobilizowania elektoratu, będzie kluczowy w nadchodzącej walce o Pałac Prezydencki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version