Rok po wyborach parlamentarnych Donald Tusk wciąż cieszy się względnie pozytywną oceną Polaków. Z najnowszego sondażu wynika, że 38,1% ankietowanych ocenia obecny rząd pozytywnie. Jednakże, coraz więcej osób wskazuje, że tempo realizacji wyborczych obietnic pozostawia wiele do życzenia. Co tak naprawdę myślą Polacy o obecnej władzy i jakie mają oczekiwania wobec jej dalszych działań?

Oceny rządu Donalda Tuska: Polacy podzieleni, ale z przewagą pozytywnych ocen

W sondażu, 38,1% respondentów pozytywnie oceniło rząd Donalda Tuska, w tym 30% „raczej pozytywnie”, a 8,1% „zdecydowanie pozytywnie”. Z drugiej strony, 32,5% badanych negatywnie ocenia działalność rządu. W tej grupie, 17,1% określiło swoje zdanie jako „raczej negatywne”, a 15,4% jako „zdecydowanie negatywne”. Interesujące jest jednak to, że duża część respondentów, bo aż 27,6%, zachowuje neutralny stosunek do obecnych władz. Tylko 1,8% ankietowanych nie miało zdania na temat działań rządu.

Tusk vs. Morawiecki: Kto wygrał sympatię Polaków?

Badanie ujawnia także, że Donald Tusk jest oceniany znacznie lepiej niż jego poprzednik, Mateusz Morawiecki. Aż 53,6% respondentów wybrało obecnego premiera jako lepszego lidera, podczas gdy 36,7% preferuje Morawieckiego. Około 9,6% ankietowanych nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat.

Wolne tempo realizacji obietnic wyborczych

Pomimo dość pozytywnej ogólnej oceny rządu, 56,7% Polaków uważa, że tempo realizacji obietnic wyborczych jest zbyt wolne. Tylko 40,8% respondentów stwierdziło, że tempo jest odpowiednie. Niepokój w tej kwestii wyraża się przede wszystkim w niezadowoleniu z sytuacji w ochronie zdrowia oraz systemie podatkowym.

Respondenci wskazali również, które obietnice powinny zostać zrealizowane najszybciej. Najczęściej wymienianą potrzebą (55,6%) była poprawa sytuacji w ochronie zdrowia. Kolejne miejsca zajęły obniżenie podatków (40,5%) oraz reforma wymiaru sprawiedliwości (37,8%).

Priorytety Polaków na najbliższe lata

Poza wymienionymi powyżej kwestiami, Polacy mają także inne oczekiwania wobec rządu. 25,9% ankietowanych chciałoby wzmocnienia armii, co w obecnym kontekście geopolitycznym nie jest zaskoczeniem. Kolejne istotne sprawy to:

  • Transformacja energetyczna – 17% respondentów uważa, że to ważny krok, który powinien zostać podjęty jak najszybciej.
  • Likwidacja Funduszu Kościelnego – 16,8% ankietowanych wyraża poparcie dla tej zmiany.
  • Odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa – 16% badanych wskazuje to jako priorytet.
  • Rozliczenie poprzedniej władzy – 15,4% uważa, że to powinno być pilnym zadaniem rządu.

Zmiany Społeczne: Prawa aborcyjne i związki partnerskie

Kwestie społeczne również budzą zainteresowanie. 15,2% ankietowanych chce szybszych zmian w dostępie do prawa aborcyjnego, a 11,1% popiera wprowadzenie związków partnerskich. Co ciekawe, tylko 6,4% badanych domaga się likwidacji zakazu handlu w niedzielę.

Co dalej dla rządu Donalda Tuska?

Choć Donald Tusk i jego rząd cieszą się stosunkowo dobrą oceną społeczeństwa, to wyniki sondażu wyraźnie pokazują, że Polacy oczekują bardziej zdecydowanych i szybszych działań. Sytuacja w ochronie zdrowia, reforma podatkowa i wymiar sprawiedliwości to kwestie, które będą kluczowe w nadchodzących miesiącach. Tusk stoi przed wyzwaniem nie tylko spełnienia wyborczych obietnic, ale także zaspokojenia rosnących oczekiwań społeczeństwa.

Rok po wyborach Polacy są podzieleni w ocenach, ale jedno jest pewne – chcą szybkich i skutecznych reform.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Doświadczony publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version