Dzisiaj do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa wpłynął kolejny wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości. Jak wynika z komunikatu Prokuratury Krajowej, śledczy domagają się tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy. Wnioskujący podkreślają, że istnieją dwie główne przesłanki uzasadniające areszt: obawa przed utrudnianiem śledztwa oraz „realna groźba wymierzenia surowej kary”.

POLECAMY: Romanowski stawił się w prokuraturze

Drugi wniosek o areszt – ciąg dalszy śledztwa

To już drugi raz, kiedy prokuratura wnosi o zastosowanie aresztu wobec Romanowskiego. W lipcu 2024 roku polityk został zatrzymany w związku z postępowaniem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wcześniej Sejm zgodził się na uchylenie jego immunitetu, a także wyraził zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Pierwszy wniosek prokuratury o areszt nie został jednak uwzględniony przez sąd, który uzasadnił decyzję immunitetem Romanowskiego jako członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Rozwój sytuacji w sprawie byłego wiceministra

Prokuratura nie zrezygnowała z działań, składając zażalenie na decyzję sądu o odmowie aresztowania. Argumenty śledczych nie przekonały jednak sądu, który nie zgodził się na zastosowanie aresztu wobec Romanowskiego. Obrona polityka wnioskowała również o umorzenie postępowania, jednak śledztwo toczy się dalej.

Romanowski, który w pierwszym terminie nie stawił się na wezwanie prokuratury z powodu zaplanowanego wyjazdu zagranicznego, ostatecznie pojawił się na przesłuchaniu, gdzie złożył zeznania.

Zarzuty prokuratury wobec Marcina Romanowskiego

Prokuratura postawiła politykowi aż 11 zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków oraz przywłaszczenie powierzonego mienia. Romanowski jednak konsekwentnie nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Obrona polityka sugeruje, że zarzuty są bezpodstawne i mają charakter polityczny, a celem działań prokuratury jest zdyskredytowanie Romanowskiego jako polityka Suwerennej Polski.

Co dalej z wnioskiem prokuratury?

Decyzja sądu w sprawie tymczasowego aresztu będzie kluczowa dla dalszego przebiegu postępowania. Jeśli sąd przychyli się do wniosku prokuratury, Romanowski trafi do aresztu na trzy miesiące, co znacząco wpłynie na jego sytuację polityczną i prawdopodobnie uniemożliwi dalsze pełnienie obowiązków poselskich. Tymczasem śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości toczy się nadal, a nowe dowody mogą być decydujące w dalszych etapach postępowania.

Czy tym razem sąd uzna racje prokuratury i zdecyduje o tymczasowym areszcie dla byłego wiceministra? Decyzja sądu w tej sprawie powinna zapaść w najbliższych dniach.

Podsumowanie

Sprawa Marcina Romanowskiego to jeden z głośniejszych procesów polityczno-karnych w Polsce. Prokuratura dąży do zastosowania aresztu, wskazując na ryzyko utrudniania postępowania oraz groźbę surowej kary. Z kolei obrona Romanowskiego argumentuje, że śledztwo ma charakter polityczny, a zarzuty są bezpodstawne. Wynik sprawy może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla samego polityka, ale także dla całej Suwerennej Polski.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version