Jak podają ukraińskie media, afera korupcyjna w Chmielnickim Obwodowym Centrum Ekspertyz Medycznych i Społecznych (MSEC) nabiera coraz większego rozmachu. Tetiana Krupa, szefowa tego ośrodka, miała ukrywać znaczne kwoty w polskich bankach, które nie zostały ujawnione w jej deklaracji majątkowej. W wyniku śledztwa służb ukraińskich ujawniono, że na kontach w polskim banku Pekao przechowywane było 590 tysięcy dolarów. Informacje te potwierdza portal Glavkom, powołując się na orzeczenie sądowe Sądu Rejonowego w Peczersku.

POLECAMY: Ukraina: Pół miliona dolarów wyrzucone przez okno. Ogromny majątek urzędniczki pod lupą śledczych

Nielegalne środki na kontach zagranicznych

Zgodnie z treścią orzeczenia, Tetiana Krupa oraz jej mąż, Wołodymyr Krupa, mieli przechowywać znaczne środki pieniężne w zagranicznych bankach, co nie zostało uwzględnione w deklaracjach majątkowych. Rodzina Krupów musi teraz wyjaśnić pochodzenie ponad 137 milionów hrywien, które zostały odkryte w ramach śledztwa. Pieniądze te, przechowywane na kontach w Polsce, wzbudziły szczególne zainteresowanie organów ścigania, ponieważ były one pominięte w deklaracjach elektronicznych za 2023 rok, co jest naruszeniem ukraińskiego prawa dotyczącego oświadczeń majątkowych urzędników publicznych.

Przelewy na konto w polskim banku Pekao oraz inne poszlaki wskazują, że Krupa nie zadeklarowała pełnego stanu swojego majątku. Z kolei mąż urzędniczki, Wołodymyr Krupa, miał przechowywać środki w polskich bankach, które także nie znalazły się w oficjalnych dokumentach.

Rozległa korupcja: fałszywe zaświadczenia lekarskie i uchylanie się od służby wojskowej

Afera korupcyjna w Chmielnickim Obwodowym Centrum Ekspertyz Medycznych i Społecznych to tylko fragment większego śledztwa prowadzonego przez ukraińskie służby, które doprowadziło do aresztowania 14 osób w obwodach kijowskim i charkowskim. Wśród zatrzymanych są prawnicy, urzędnicy i pracownicy medyczni, którzy za łapówki wystawiali fałszywe zaświadczenia lekarskie. W zamian za kwoty w przedziale od 7 do 12 tysięcy dolarów wydawali klientom dokumenty, które zwalniały ich z obowiązku służby wojskowej.

Śledztwo wykazało, że fałszywe dokumenty były podrabiane w podziemnych drukarniach, a członkowie grupy przestępczej wykorzystywali agencje nieruchomości do pozyskiwania klientów. W ramach przeszukań funkcjonariusze skonfiskowali ponad tysiąc fałszywych zaświadczeń lekarskich oraz formularzy wojskowych, a także sprzęt komputerowy zawierający dowody działalności przestępczej.

Znaczące sumy pozyskane z korupcji

Podczas śledztwa ukraińskie służby odkryły ponad 14 milionów hrywien (ponad 1,3 miliona złotych), które zostały nielegalnie pozyskane przez członków grupy przestępczej. Oprócz tego skonfiskowano 250 podrobionych pieczęci, stempli oraz telefony komórkowe i komputery. Dowody te jasno wskazują na szeroko zakrojoną działalność przestępczą, której celem było ułatwienie uchylania się od służby wojskowej.

Osoby zamieszane w ten proceder zostały oskarżone o utrudnianie działalności Sił Obronnych Ukrainy oraz o nadużywanie wpływów i udział w korupcji. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Aresztowanie Krupy i dalsze kroki prawne

Orzeczenie Sądu Rejonowego w Peczersku dotyczące aresztowania Tetiany Krupy jasno wskazuje, że jej majątek, w tym środki przechowywane w zagranicznych bankach, budzi poważne zastrzeżenia. Nie tylko sama Krupa, ale również jej mąż muszą wyjaśnić pochodzenie ogromnych sum, które nie zostały zgłoszone w odpowiednich deklaracjach.

W tej sprawie oczekuje się dalszych działań organów ścigania, które mają na celu ustalenie, czy środki te pochodzą z nielegalnych działań korupcyjnych związanych z fałszywymi zaświadczeniami lekarskimi. Sprawa Tetiany Krupy jest jednym z kluczowych elementów szeroko zakrojonego śledztwa antykorupcyjnego, które dotyczy nie tylko Chmielnickiego, ale również innych regionów Ukrainy.


Podsumowanie

Afera korupcyjna związana z Tetianą Krupą i jej mężem ukazuje, jak głęboko sięga problem nadużyć w ukraińskich instytucjach publicznych. Ukrywanie środków w zagranicznych bankach, wystawianie fałszywych zaświadczeń lekarskich i uchylanie się od służby wojskowej to tylko niektóre z problemów, z którymi musi zmierzyć się ukraińskie społeczeństwo. Sprawa Krupy może stać się symbolicznym przykładem walki z korupcją, której wyniki będą miały wpływ na cały system prawny w kraju.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Doświadczony publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version