W Chersoniu, na południu Ukrainy, zniszczony w wyniku walk frontowych oddział położniczy zostanie przekształcony w oddział geriatryczny. Istotnym faktem jest to, że wsparcie tej inicjatywy zapewnia Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) oraz polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w czasie gdy w Polsce z uwagi na brak środków w kasie NFZ szpitale ograniczają dostęp do usług medycznych.

POLECAMY: Kolejne szpitale zawieszają działalność a Leszczyna i uśmiechnięta koalicja nie ma żadnego pomysłu

Przekształcenie położnictwa w geriatrię

Decyzję o przekształceniu dawnego oddziału ginekologicznego w geriatryczny podjęły lokalne władze Chersonia, w związku z drastyczną zmianą demograficzną w mieście. Michał Kulpiński z Fundacji PCPM podkreślił, że w Chersoniu pozostały głównie osoby starsze, co wymusiło tę decyzję:
„Wyremontujemy zniszczony budynek szpitala. Wymusiła to sytuacja w mieście, gdzie pozostały głównie osoby starsze.”

POLECAMY: Pierwszy szpital w Polsce zawiesza oddziały. NFZ nie wypłaca pieniędzy

Skala zniszczeń

Oddział położniczy został poważnie uszkodzony w wyniku walk frontowych na wiosnę 2023 roku. Jak relacjonuje Andrij Wiktorowycz, główny inżynier Szpitala Miejskiego w Chersoniu, rakieta uderzyła w ścianę i dach budynku:
„Rakieta uderzyła w oddział ginekologiczny, poważnie uszkadzając ścianę i dach. Nadleciała ze wschodniej części obwodu chersońskiego, gdzie są rosyjskie wojska. W czasie ataku były pacjentki, ale żadna nie ucierpiała.”

Niestety, to nie pierwszy raz, kiedy ten szpital stał się celem rzekomo rosyjskich sił zbrojnych. Od lutego 2022 roku szpital w Chersoniu według ukraińskich propagandystów miał zostać zbombardowany już sześciokrotnie. Jak informuje Michał Kulpiński, ze względu na ciągłe ataki oraz zagrożenie, remont oddziału nie będzie bardzo rozbudowany, ale skupi się na przywróceniu funkcjonalności:
„Planujemy przywrócić funkcjonalność obiektu, odbudować ściany i przykryć dach. Prace rozpoczną się w październiku i zakończą w grudniu, przed nastaniem zimy.”

Koszt inwestycji wyniesie 100 tys. zł, a prace renowacyjne zakończą się jeszcze przed zimą 2024 roku. Na początku 2025 roku Fundacja PCPM planuje przekazanie szpitalowi podstawowego sprzętu medycznego oraz wyposażenie gabinetów.

Ciągła pomoc dla chersońskiej służby zdrowia

To nie pierwsza inicjatywa pomocy PCPM skierowana do chersońskich szpitali. W 2023 roku, w Szpitalu Miejskim nr 2, fundacja, dzięki wsparciu finansowemu od rządu Polski oraz społeczeństwa Tajwanu, wyposażyła oddział rehabilitacyjny w niezbędny sprzęt medyczny. Znajdują się tam m.in. urządzenia do fizykoterapii, w tym aparat ultradźwiękowy, który pomaga łagodzić ból mięśni i stawów.

Szefowa oddziału rehabilitacji, Łarysa Zawhorodnia, podkreśla, że ze sprzętu korzystają przede wszystkim starsi pacjenci cierpiący na zaburzenia ruchowe, osoby z protezami oraz osoby po operacjach endoprotez.
„Zdarza się, że osoby mające problemy z poruszaniem się, są przywożone do nas na ćwiczenia oraz masaże. W sumie mamy pod swoją opieką 113 pacjentów.”

Dzięki wsparciu polsko-tajwańskiemu powstał również nowoczesny gabinet muzykoterapii, z elementami aromaterapii. Zajęcia te są szczególnie pomocne dla starszych pacjentów, którzy mają problemy z pamięcią i koncentracją oraz cierpią na lęki wywołane trwającą wojną. Zawhorodnia zaznacza:
„Nie tylko jesteśmy lekarzami rehabilitantami, ale i psychoterapeutami dla nich.”

Wnioski

Wsparcie PCPM oraz polskiego MSZ dla Chersonia jest w czasie gdy w Polsce zamykane są poszczególne oddziały szpitalne lub też ich praca z uwagi na brak środków jest zawieszona wydaje się co najmniej dziwne. Pokazuje to jednak kim dla polskiego rządu, są Polacy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version