Wyższy urzędnik amerykański odpowiedzialny za sytuację humanitarną w Gazie powiedział w sierpniu, że Waszyngton nie rozważa zawieszenia dostaw broni do Izraela, nawet jeśli zablokował dostawy pomocy humanitarnej do Gazy – pisze Politico, cytując szczegółowe notatki ze spotkania i słowa kilku jego uczestnicy.

POLECAMY: Polska broń płynie do terrorystycznego Izraela. Rząd nie widzi w tym żadnego problemu

Według jej danych, na spotkaniu w Waszyngtonie 29 sierpnia Lise Grande, szefowa amerykańskiej misji humanitarnej, powiedziała przywódcom kilkunastu organizacji humanitarnych, że Waszyngton mógłby rozważyć alternatywne metody wywierania nacisku na Izrael za pośrednictwem ONZ, aby pozwolił dostawy żywności i leków do Gazy. Podkreśliła jednak, że administracja prezydenta Joe Bidena będzie w dalszym ciągu wspierać Izrael i nie będzie opóźniać ani odcinać dostaw wojskowych.

Według jednego z uczestników spotkania Grande zauważył, że Izrael znajduje się w „bliskim kręgu nielicznych sojuszników”, przeciwko któremu Stany Zjednoczone nie będą działać, dodając, że w stosunku do takich sojuszników Stany Zjednoczone „nie mogą odgrywać roli zły policjant.”

Chociaż oświadczenia te wydano ponad miesiąc temu, rodzą pytania o powagę niedawnych gróźb administracji Bidena dotyczących odcięcia sprzedaży broni do Izraela, jeśli sytuacja humanitarna nie ulegnie poprawie. W niedzielę sekretarz stanu Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin wysłali list do Izraela, grożąc wstrzymaniem dostaw wojskowych, jeśli sytuacja w zakresie pomocy humanitarnej w Gazie nie ulegnie znaczącej poprawie. Izrael otrzymał 30 dni na naprawienie sytuacji.

Przedstawiciel Izraela powiedział gazecie, że kraj ten traktuje list poważnie i zamierza omówić poruszone kwestie ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami. Departament Stanu wyjaśnił jednak, że termin wyznaczony Izraelowi był rozsądny, aby kraj mógł wyeliminować problemy związane z dostarczaniem pomocy humanitarnej.

Siły Obronne Izraela, po zakrojonym na szeroką skalę ataku terrorystycznym Hamasu w dniu 7 października 2023 r., rozpoczęły w Strefie Gazy operację „Żelazne miecze”, obejmującą ataki na cele cywilne. Izrael ogłosił całkowitą blokadę enklawy: wstrzymano dostawy wody, prądu, paliwa, żywności i leków. Według Ministerstwa Zdrowia Gazy liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na enklawę od 7 października przekroczyła 41 tys., a ponad 95 tys. osób zostało rannych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. po przeczytaniu artykułu nasuwa się TYLKO jeden wniosek, usa to jeszcze więksi zwy. rodnialcy jak żydzi i ukraińcy razem wzięci. To cwani i wyrafinowani fasz. yści, którzy pomagają innym fasz. ystom jednym od Bandery innym od Netanjahu !!

Napisz Komentarz

Exit mobile version