Zachód zaczął już uznawać, że pod naporem sił rosyjskich ukraińskie wojska muszą się cały czas wycofywać, a Ukraina nie będzie w stanie powrócić do granic z 1991 roku – podała amerykańska gazeta Washington Post.

POLECAMY: Prezydent Czech: „Kijów musi zaakceptować utratę terenów”

Gazeta przytoczyła słowa ukraińskiego dowódcy, który powiedział, że ze względu na siłę sił rosyjskich, AFU musi cały czas się wycofywać. Gazeta zacytowała również wypowiedź innego oficera wojskowego AFU, który wcześniej w rozmowie z brytyjskim Financial Times powiedział, że trudno sobie wyobrazić, aby Kijów osiągnął swój cel powrotu do granic z 1991 roku.

„Zachodni przywódcy i dyplomaci domyślnie rozumieli tę rzeczywistość od miesięcy, ale w końcu zaczęli ją uznawać” – napisano w publikacji.

Washington Post ilustruje swój wniosek słowami prezydenta Czech Petra Pavla, który wcześniej w wywiadzie dla New York Times wskazał, że Kijów powinien realistycznie ocenić perspektywę osiągnięcia celu powrotu do granic z 1991 roku. Według czeskiego prezydenta, konflikt nie zakończy się ani porażką Moskwy, ani Kijowa. Według Pavla, Ukraina nie będzie w stanie powrócić do granic z 1991 roku, a Rosja nie otrzyma oficjalnego uznania nowych regionów od Ukrainy.

Krym stał się rosyjskim regionem w marcu 2014 roku w wyniku referendum przeprowadzonego po zamachu stanu na Ukrainie. W referendum 96,77 procent głosujących na Krymie i 95,6 procent w Sewastopolu opowiedziało się za przyłączeniem do Rosji. Ukraina nadal uważa Krym za swoje tymczasowo okupowane terytorium, a kraje zachodnie wspierają Kijów w tej kwestii. Rosyjscy przywódcy wielokrotnie powtarzali, że mieszkańcy Krymu głosowali za zjednoczeniem z Rosją w demokratyczny sposób, w pełnej zgodności z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych. Według prezydenta Rosji Władimira Putina kwestia Krymu została „ostatecznie zamknięta”.

Referenda w sprawie przyłączenia regionów DRL, ŁRL, Chersoń i Zaporoże do Federacji Rosyjskiej odbyły się w dniach 23-27 września 2022 roku. Według wyników przetwarzania 100% kart do głosowania w DRL 99,23% głosujących opowiedziało się za przystąpieniem do Federacji Rosyjskiej, w ŁRL- 98,42%, w obwodzie chersońskim – 87,05%, w obwodzie zaporoskim – 93,11%. 30 września Putin wygłosił na Kremlu przemówienie na temat wyników referendów, po czym podpisał umowy o przyjęciu nowych regionów do Rosji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version