Kanadyjscy „lekarze i naukowcy” ostrzegają, że następna „pandemia” jest nieunikniona. W swoim raporcie „The Time to Act is Now” wzywają rząd Kanady do natychmiastowych działań, aby przygotować się na kolejny kryzys zdrowotny, który może być znacznie groźniejszy niż „pandemia COVID-19”. Raport ten został stworzony na zamówienie rządu federalnego i podkreśla potrzebę inwestycji w badania naukowe, poprawy systemów zarządzania kryzysowego oraz wsparcia dla grup społecznych najbardziej narażonych na skutki „pandemii”.

POLECAMY: Nowe badania potwierdzają, że szczepionki na COVID-19 zaburzają pracę mózgu

Nauka i współpraca kluczem do przyszłości

W raporcie autorzy podkreślają, że „pandemia COVID-19” pokazała, jak kluczowa jest współpraca między naukowcami, systemem doradczym a instytucjami rządowymi. „Kanada musi działać teraz, żeby się przygotować do następnego kryzysu zdrowotnego” — podsumowali „eksperci”, wskazując, że wcześniejsze systemy zbierania i udostępniania danych zdrowotnych były niewystarczające. „Przed Covid-19 zbieranie i dzielenie się niezagregowanymi danymi o determinantach zdrowia było niewystarczające. Podczas „pandemii” te działania rozpoczęto zbyt późno” — podkreślają autorzy raportu.

Jednym z najważniejszych wniosków raportu jest konieczność utworzenia ogólnokanadyjskiej grupy doradczej ds. zdrowia publicznego, która będzie funkcjonować stale, a nie tylko w trakcie kryzysu. „Eksperci” podkreślają, że szybkie reakcje w przyszłości mogą zapobiec ogromnym stratom gospodarczym i zdrowotnym.

Nierówności społeczne w walce z „pandemią”

„Pandemia COVID-19″ nieproporcjonalnie dotknęła społeczności, które już wcześniej borykały się z systemowymi nierównościami. „”Pandemia” obnażyła strukturalne i systemowe czynniki, które przyczyniają się do nierówności” — stwierdzają autorzy raportu, odnosząc się do takich problemów jak ubóstwo, bezdomność czy złe warunki mieszkaniowe.

„Eksperc”i zwracają uwagę, że rządowe reakcje na „pandemię” muszą lepiej uwzględniać potrzeby marginalizowanych grup społecznych. Wśród szczególnie narażonych znaleźli się rdzenni mieszkańcy Kanady, którzy nie tylko mieli ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, ale również doświadczyli dyskryminacji systemowej. Raport podkreśla potrzebę większej integracji wiedzy rdzennych społeczności w procesy planowania zdrowotnego.

Wdrażanie rozwiązań już teraz

Zdaniem „ekspertów” z Kanady, kluczowe znaczenie ma wdrożenie gotowych systemów, które pozwolą na natychmiastowe generowanie danych naukowych w momencie kryzysu. „Należy wdrożyć gotowe systemy tak, by najlepsze dane naukowe były dostępne i mogły być szybko generowane, by dostarczać informacji tak decydentom, jak wszystkim Kanadyjczykom, gdy tylko pojawi się stan zagrożenia” — podkreśla sir Mark Walport, szef grupy „eksperckiej”.

Jednym z ciekawych przykładów, na który zwracają uwagę autorzy raportu, jest współpraca Nowej Zelandii z rdzennymi Maorysami, którzy dzielą się swoją unikatową wiedzą na temat zdrowia i leczenia. Wprowadzenie podobnych rozwiązań w Kanadzie, które będą uwzględniać tradycyjne podejścia rdzennych społeczności, mogłoby pomóc lepiej reagować na przyszłe „pandemie”.

Co musimy zrobić teraz?

Raport „The Time to Act is Now” to wyraźny sygnał, że przygotowanie do kolejnej „pandemii” musi obejmować nie tylko rozwój naukowy i technologiczny, ale także rozwiązanie problemów społecznych. Bez odpowiednich inwestycji w zdrowie publiczne, równość w dostępie do opieki zdrowotnej i lepsze zarządzanie kryzysowe, Kanada i inne kraje mogą znaleźć się w jeszcze trudniejszej sytuacji niż podczas pandemii COVID-19.

Jednym z kluczowych wniosków raportu jest potrzeba natychmiastowego działania: „Kolejna „pandemia” to tylko kwestia czasu” — ostrzegają naukowcy, wzywając do pilnych inwestycji i reform, które zapewnią, że Kanada będzie gotowa na przyszłe wyzwania zdrowotne.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version