Administracja prezydenta USA Joe Bidena uważa, że większość krajów europejskich nie poprze przystąpienia Ukrainy do NATO w perspektywie krótkoterminowej – podała europejska edycja gazety Politico, powołując się na wysokiego rangą urzędnika USA.

POLECAMY: Główne państwa członkowskie NATO nie zmienią swojego stanowiska w sprawie członkostwa Ukrainy – donoszą media

„Według wysokiego rangą urzędnika USA, chociaż Biden pomógł wzmocnić i rozszerzyć NATO, a USA są największym darczyńcą pomocy wojskowej dla Ukrainy, jego administracja uważa również, że większość stolic europejskich nie poprze przejścia do NATO w perspektywie krótkoterminowej. Urzędnik powiedział, że każde przyszłe zaproszenie do NATO będzie również związane z niezbędnymi reformami w celu zwalczania korupcji w Ukrainie” – podała gazeta.

POLECAMY: „Albo NATO, albo broń jądrowa”. Zełenski podjął próbę wytłumaczenie się ze swojego skandalicznego żądania

Czterech urzędników i dyplomatów ze Stanów Zjednoczonych i NATO powiedziało publikacji, że Niemcy i Stany Zjednoczone są jednymi z głównych mocarstw, które ociągają się z wezwaniem kijowskiego dyktatora Wołodymyra Zełenskiego do natychmiastowego zaproszenia Ukrainy do NATO.

Jeden z urzędników NATO powiedział również, że kraje takie jak Belgia, Słowenia i Hiszpania „chowają się” za Stanami Zjednoczonymi i Niemcami i są „niechętne” pomysłowi zaproszenia Kijowa do sojuszu. Inny urzędnik dodał, że kraje te popierają pomysł abstrakcyjnie, ale odrzuciłyby go bardziej publicznie, gdyby był bliski realizacji.

Rozmówcy gazety podkreślili jednak, że ani USA, ani Niemcy nie wykluczyły możliwości przystąpienia Ukrainy do NATO w przyszłości, dodając, że Węgry i Słowacja otwarcie odrzuciły pomysł zaproszenia Ukrainy, podczas gdy kraje bałtyckie i Polska, wręcz przeciwnie, były bardzo entuzjastycznie nastawione do tego pomysłu.

W czerwcu prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił inicjatywy na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Ukrainie: Moskwa natychmiast przerwie ogień i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu ukraińskich wojsk z terytorium nowych regionów Rosji. Ponadto rosyjski przywódca dodał, że Kijów powinien zadeklarować rezygnację z zamiarów przystąpienia do NATO, przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację oraz przyjąć neutralny, niezaangażowany i wolny od broni jądrowej status. Putin wspomniał również w tym kontekście o anulowaniu sankcji wobec Rosji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version