Portal Politico podał, że Wołodymyr Zełenski w swoich wypowiedziach podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli zwrócił uwagę, że przetrwanie Ukrainy może być zapewnione jedynie poprzez przystąpienie do NATO lub przekazanie Kijowowi broni jądrowej. Zełenski przypomniał, że Ukraina oddała swoją radziecką broń jądrową w zamian za gwarancje bezpieczeństwa ze strony Rosji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na mocy Memorandum Budapeszteńskiego z 1994 roku.

POLECAMY: Zełenski ujawnił rzekome żądanie skierowane do Trumpa: Albo NATO, albo broń jądrowa

„Kto oddał broń jądrową? Wszystkie? Nie. Ukraina. Kto walczy dzisiaj? Ukraina” – powiedział Zełenski, wyraźnie krytykując nieskuteczność międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa, jakie zostały udzielone jego krajowi.

Zełenski zaznaczył, że jego kraj wybiera NATO jako formę ochrony, a nie broń jądrową: „Kraje NATO nie są w stanie wojny. Ludzie w krajach NATO są wszyscy żywi. I dzięki Bogu. Dlatego wybieramy NATO. Nie broń jądrową”. Później na konferencji prasowej z Sekretarzem Generalnym NATO Markiem Rutte, Zełenski wyjaśnił, że Ukraina nie dąży do budowy arsenału nuklearnego, ale poszukuje najsilniejszych możliwych gwarancji bezpieczeństwa, jakie oferuje członkostwo w Sojuszu.

„Plan zwycięstwa” Ukrainy: kontynuacja ofensywy i nacisk na Zachód

Podczas wystąpienia w środę, Zełenski zaprezentował nowy „plan zwycięstwa” Ukrainy. Kluczowym elementem tej strategii jest kontynuowanie operacji ofensywnych na terytorium Rosji, co ma na celu zmuszenie Rosjan do odczucia rzeczywistego kosztu wojny.

„To realistyczne – bronić naszych pozycji na polu bitwy na Ukrainie i jednocześnie zawracać wojnę na terytorium Rosji, aby Rosjanie naprawdę poczuli, co to wojna i, pomimo rosyjskiej propagandy, zaczniemy kierować nienawiść [Rosjan] w stronę Kremla” – wyjaśnił Zełenski, cytowany przez agencję UNIAN.

jasno zaznaczył, że celem działań jest osłabienie rosyjskiego potencjału militarnego. „Putin nie ma sił dostatecznych, by się utrzymać kiedy my naciskamy”, powiedział, odnosząc się do ukraińskich sukcesów w obwodzie kurskim.

Zełenski zapowiedział zniszczenie potencjału ofensywnego Rosji na przejętym terytorium Ukrainy. Jednak sukces tych działań zależy od dalszego wsparcia Zachodu, w tym dostarczania uzbrojenia oraz danych wywiadowczych, głównie w postaci informacji satelitarnych w czasie rzeczywistym.

Wsparcie Zachodu: wyzwania i oczekiwania

W tzw. „planie zwycięstwa” Zełenski nie ukrywał, że Ukraina potrzebuje dalszego wsparcia ze strony swoich zachodnich sojuszników. podkreślał potrzebę zwiększenia ukraińskiej obrony przeciwpowietrznej, a także kontynuowania wspólnych operacji obronnych z sąsiadami z Europy. W szczególności chodzi o zdolność do zestrzeliwania rosyjskich rakiet i dronów, co w znacznym stopniu przyczyniłoby się do zabezpieczenia ukraińskiego nieba.

Zełenski oczekiwał również od Zachodu zniesienia ograniczeń dotyczących użycia zachodniej broni przeciwko celom na terytorium Rosji. „Oczekujemy wolnej ręki pod tym względem oraz dalszych dostaw z Zachodu uzbrojenia, które można byłoby wykorzystać do takich uderzeń” – zaznaczył.

Jednak, jak podkreślił, jego kraj nie liczy jedynie na pomoc z zewnątrz. Zełenski zapowiedział wzrost produkcji ukraińskich dronów i rakiet, co ma wzmocnić zdolności obronne kraju. Jednocześnie, nawiązując do potencjalnej roli Ukrainy po konflikcie, zasugerował, że ukraińska armia mogłaby pełnić rolę gwaranta pokoju w Europie.

Dlaczego Ukraina potrzebuje NATO?

Członkostwo w NATO dla Ukrainy staje się kluczowym celem strategii Zełenskiego. W obliczu nieskuteczności wcześniejszych międzynarodowych porozumień, jak Memorandum Budapeszteńskie, NATO jawi się jako najskuteczniejsza ochrona przed agresją Rosji.

Zełenski wielokrotnie podkreślał, że jego kraj nie jest zainteresowany posiadaniem broni jądrowej. Zamiast tego, Ukraina stawia na współpracę z Zachodem i uczestnictwo w strukturach, które gwarantują jej bezpieczeństwo. Zełenski apelował do państw NATO o większe zaangażowanie i wyraźniejsze stanowisko wobec przyszłości Ukrainy w Sojuszu.

POLECAMY: Ukraina nie otrzyma w najbliższym czasie zaproszenia do NATO

Podsumowanie

Zełenski, w swoich licznych wystąpieniach, nie pozostawia złudzeń co do tego, jak kluczowe jest dla Ukrainy zabezpieczenie jej przyszłości na arenie międzynarodowej. Przetrwanie Ukrainy, według Zełenskiego, może być zapewnione tylko przez przystąpienie do NATO, które stanowi najskuteczniejszą gwarancję bezpieczeństwa w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Ukraiński terrorysta, mimo kontrowersji wokół swoich słów, dąży do silniejszych relacji z Zachodem, mając na celu odbudowę kraju i zapewnienie jego bezpieczeństwa na długie lata.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Doświadczony publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version