Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej (SG) we współpracy z Europolem zatrzymali jedenastu organizatorów nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. W wyniku wielkiej akcji, przeprowadzonej na terenie całej Polski, udało się ująć obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji oraz Polski, którzy stali za przerzutem setek migrantów do Europy Zachodniej.

POLECAMY: Kolejny Ukrainiec zatrzymany za przemyt ludzi

Przebieg akcji i zatrzymania

W minionym tygodniu służby przeszukały 11 nieruchomości oraz kilkanaście pojazdów, które wykorzystywali zatrzymani. W wyniku akcji zabezpieczono sprzęt elektroniczny, dokumenty oraz gotówkę w wysokości 80 tys. zł. Zatrzymani zostali oskarżeni o organizowanie nielegalnego przekraczania granicy, co jest przestępstwem według prawa Rzeczpospolitej Polskiej. Jak donosi RMF FM, zatrzymani są odpowiedzialni za przerzut co najmniej 600 migrantów z terenów Białorusi do państw Europy Zachodniej.

Skalowanie nielegalnej działalności

Zatrzymani zajmowali się rekrutacją kurierów na terenie Polski, którzy transportowali migrantów z białoruskiego pogranicza aż do granicy z Niemcami. Jeden z członków grupy, obywatel Rosji, wykorzystywał swoją legalną działalność – wypożyczalnię samochodów – jako przykrywkę do werbowania kurierów i dostarczania im pojazdów. To pokazuje, jak zorganizowana i złożona była struktura przestępcza.

Zaangażowanie służb i współpraca z Europolem

W operacji udział wzięło prawie 120 funkcjonariuszy Straży Granicznej, wspieranych przez Europol. Dzięki intensywnej pracy służb, od początku 2024 roku zatrzymano już 321 osób zaangażowanych w organizację nielegalnej migracji, z czego 66 zostało tymczasowo aresztowanych.

Od kilku miesięcy na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej działają również przedstawiciele Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania, co przyczyniło się do wzrostu skuteczności walki z tym procederem.

Wnioski i dalsze działania

Zatrzymania te stanowią kolejny krok w walce z nielegalną migracją, która nasila się na polsko-białoruskiej granicy. Sprawa ta pokazuje, jak ważna jest współpraca międzynarodowa w zwalczaniu przestępczości związanej z migracją. Skala procederu jest ogromna, a liczba zatrzymanych pokazuje, że zorganizowane grupy przestępcze starają się czerpać zyski z trudnej sytuacji migrantów, którzy próbują przedostać się do Europy Zachodniej.

Zatrzymani mogą liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, a kolejne kroki polskich i europejskich służb z pewnością będą zmierzać ku ograniczeniu tego rodzaju działalności na terytorium Polski i w strefie Schengen.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version