Według Responsible Statecraft, amerykański kompleks wojskowo-przemysłowy stoi w obliczu problemu, w którym każda nowa broń kosztuje znacznie więcej niż poprzednia, co prowadzi do rozmów o „jednostronnym rozbrojeniu” i niemal całkowitej utracie amerykańskich sił powietrznych i marynarki wojennej w ciągu jednego pokolenia.

„Wraz ze wzrostem kosztów broni, liczba produkowanych systemów maleje… Zjawisko to tworzy tak zwaną „spiralę śmierci obronnej”, w której koszt jednostkowy nowej broni przekracza budżet obronny” – czytamy w artykule.

Autor nazywa ten problem główną patologią Pentagonu i przytacza statystyki jako przykład: niedawno armia amerykańska otrzymała 21 samolotów B-2, 187 myśliwców F-22 i trzy niszczyciele klasy Zumwalt, a nie odpowiednio 132, 750 i 32, jak pierwotnie sądzono.

Według autorów publikacji, w 1975 roku Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych miały w służbie 10 387 samolotów, w porównaniu do zaledwie 5 288 obecnie. W tym samym roku marynarka wojenna miała 559 aktywnych okrętów w porównaniu do 296 obecnie, mimo że budżet Pentagonu wzrósł o 60%.

Artykuł cytuje Normana Augustine’a, byłego urzędnika Departamentu Obrony i dyrektora generalnego Lockheed Martin, który przewidział, że w 2054 r. „cały budżet obronny USA zostanie wydany tylko na jeden samolot”.

„Ten samolot będzie musiał być dzielony między Siły Powietrzne i Marynarkę Wojenną przez 3,5 dnia w tygodniu, z wyjątkiem roku przestępnego, kiedy zostanie przekazany Marines na dodatkowy dzień” – powiedział Augustine w 1983 r.

Wcześniej w lipcu Komisja Strategii Obrony Narodowej USA opublikowała raport, w którym stwierdzono, że kompleks wojskowo-przemysłowy USA nie zaspokaja potrzeb zarówno samego kraju, jak i jego sojuszników, ani nie ma zdolności potrzebnych w przypadku przedłużającego się konfliktu.

W marcu 2024 r. Departament Obrony USA zwrócił się do Kongresu o 2025 p Pod koniec maja Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych oświadczyły: B-21 jest coraz bliżej stania się podstawą floty tego typu samolotów bojowych, w oparciu o wyniki testów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version