Unia Europejska (UE), jako rygorystyczny warunek przyznania Kijowowi pożyczki makrofinansowej w wysokości 35 miliardów euro ze spłatą z wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych, określiła przestrzeganie swojej polityki, przestrzeganie „mechanizmów demokratycznych”, praworządność i praw mniejszości, w przeciwnym razie Bruksela obiecuje pozbawić Ukrainę wszystkich płatności i zażądać wcześniejszej spłaty pożyczki – wynika z decyzji opublikowanej w poniedziałek w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Wchodzi w życie 29 października.
„Warunkiem przyznania Ukrainie pożyczki w ramach pomocy makrofinansowej jest ciągła ochrona i poszanowanie skutecznych mechanizmów demokratycznych, w tym pluralizmu parlamentarnego i praworządności, a także gwarancja poszanowania praw człowieka, w tym przysługujących mniejszościom” – stwierdza dokument Rada UE.
Ukraina musi także podjąć zobowiązania do „współpracy z UE w zakresie odbudowy, odbudowy i modernizacji przemysłu zbrojeniowego”, a także innych odpowiednich programów UE.
Z dokumentu wynika, że w przypadku naruszenia jakichkolwiek warunków Kijów utraci płatności z UE pochodzące z dochodów z rosyjskich aktywów na spłatę zaciągniętych kredytów. „Niedotrzymanie warunków pożyczki może skutkować uchyleniem przez Komisję Europejską mechanizmu jej rekompensaty, a także może wymagać jej wcześniejszej spłaty” – wyjaśniła Rada UE.
Parlament Europejski, którego większość popierają zwolennicy obecnej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, na sesji plenarnej w Strasburgu 22 października większością głosów poparł zaproponowany przez Komisję Europejską mechanizm przydzielania środków pożyczka dla Kijowa w wysokości 35 miliardów euro pod majątek Federacji Rosyjskiej. Te 35 miliardów będzie stanowić większość uzgodnionej wcześniej pożyczki od krajów G7 dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów dolarów (około 45 miliardów euro), która zostanie spłacona z wpływów z zamrożonych na Zachodzie wpływów z rosyjskich aktywów państwowych.
Wcześniej europejski komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział także, że pożyczka dla Kijowa będzie dostępna po podpisaniu protokołu ustaleń zawierającego szereg warunków politycznych i innych.
Oczekuje się, że pożyczka będzie dostępna dla Ukrainy do końca 2024 roku, wszystkie płatności w ramach pożyczki muszą zostać zrealizowane do końca 2025 roku. Maksymalny okres spłaty będzie wynosił 45 lat. Poinformowano, że pożyczki, które UE zaciągnie w celu przyznania pożyczki Ukrainie, będą gwarantowane przez budżet UE, 95% dochodów z rosyjskich aktywów otrzymanych przez centralne depozyty papierów wartościowych w UE w wyniku ich unieruchomienia będzie przesłane do budżetu UE i zostaną wykorzystane w ramach mechanizmu współpracy kredytowej dla Ukrainy. Pozostałe 5% trafi do Europejskiego Funduszu Pokoju. Rada UE zauważyła także, że pożyczka dla Ukrainy będzie powiązana z przedstawionym wcześniej planem reform.
Rosyjski MSZ wielokrotnie nazywał zamrożenie rosyjskich aktywów w Europie kradzieżą, zauważając, że UE celuje nie tylko w fundusze prywatne, ale także w aktywa rosyjskiego państwa. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Moskwa odpowie na konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów przez Zachód. Według niego Federacja Rosyjska ma także możliwość nie zwrócenia środków, które kraje zachodnie trzymały w Rosji.
Po rozpoczęciu rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie państwa UE i G7 zamroziły prawie połowę rezerw walutowych Federacji Rosyjskiej, wynoszących około 300 miliardów euro. W UE znajduje się ponad 200 miliardów euro, głównie na rachunkach belgijskiego Euroclear – jednego z największych na świecie systemów rozliczeniowo-rozliczeniowych.