We wtorek premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami szpitali, by omówić rosnące problemy finansowe placówek medycznych w Polsce. W ostatnich tygodniach media szeroko informują o olbrzymiej dziurze budżetowej Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), co wpływa na wypłaty dla szpitali, zarówno za świadczenia nielimitowane, jak i te zakontraktowane. Przypominamy, że w czasie gdy polska służba zdrowia znajduje się w kryzysie rząd Tuska, przelał 25 mln euro do EBI na obudowę Ukrainy a ponadto MSZ, stał się sponsorem odbudowy szpital w Chersoniu.

POLECAMY: Polacy pozbawieni dostępu do szpitali, a rząd Tuska przelewa do EBI 25 mln euro na odbudowę Ukrainy

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polski MSZ sponsorem odbudowy szpitala w Chersoniu

Opozycja ostro krytykuje rząd, zarzucając mu niegospodarność i wskazując, że sytuacja w służbie zdrowia wymyka się spod kontroli. Tymczasem, według przedstawicieli szpitali, łączny dług polskich placówek zdrowotnych wynosi już 15 miliardów złotych.

Tusk: „Nie mamy 15 miliardów”

Krzysztof Żochowski, wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, po spotkaniu z premierem Tuskiem, zrelacjonował, że premier przyznał, iż rząd nie dysponuje kwotą potrzebną do pokrycia wszystkich zobowiązań. Premier miał stwierdzić, że suma 15 miliardów złotych jest „nierealna”.

– „Ta kwota 15 miliardów w ocenie premiera jest nierealna, natomiast padła deklaracja, że na tyle, ile może, będzie nas wspierał” – dodał Żochowski w rozmowie z RMF FM. Zapowiedział jednocześnie, że w takiej sytuacji niektóre szpitale będą zmuszone ograniczyć swoje świadczenia.

Przykład Żywca: Ograniczenia i kontrola po konflikcie z ministerstwem zdrowia

Jednym z jaskrawych przykładów kryzysu jest sytuacja szpitala w Żywcu, który, z powodu trudności finansowych, musiał zamknąć izbę przyjęć, trzy oddziały i dwie poradnie. Działania te zostały skrytykowane przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę, która zarzuciła dyrekcji szpitala wykonywanie operacji bez podpisanych umów z NFZ.

POLECAMY: Dyrektora szpitala w Żywcu skrytykowała Leszczynę za szerzenie propagandy. Ministerstwo i NFZ wszczyna kontrolę

Kontrowersje nie zakończyły się na medialnej wymianie zdań. Po sporze, szpital w Żywcu został objęty kontrolą przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ, które zarządziły audyt. Pracownicy NFZ rozpoczęli kontrolę już 11 października, a inspektorzy Ministerstwa Zdrowia pozostaną na miejscu do 9 listopada. Celem audytu jest zbadanie organizacji świadczeń zdrowotnych, zwłaszcza w zakresie kardiologii.

POLECAMY: „Life is brutal”. Duda przyznaje, że Zełenski zrobił sobie z Polski dojną krowę

Opozycja krytykuje rząd za niegospodarność

Opozycja nie szczędzi słów krytyki pod adresem rządu, wskazując, że problem długu szpitali narasta od lat i jest skutkiem systematycznych zaniedbań oraz braku planu naprawczego. Zdaniem polityków opozycji, sytuacja, w jakiej znajdują się szpitale, jest dowodem na niewłaściwe zarządzanie finansami publicznymi i lekceważenie potrzeb systemu opieki zdrowotnej.

Możliwe rozwiązania kryzysu

Jednym z rozwiązań, które przedstawiciele szpitali sugerowali rządowi, jest uelastycznienie systemu finansowania służby zdrowia oraz poszerzenie możliwości dla szpitali w zakresie podpisywania umów z NFZ. Dodatkowo, eksperci wskazują na konieczność lepszej alokacji środków budżetowych i wprowadzenia długoterminowej strategii inwestycyjnej dla sektora zdrowia.

Czy rząd podejmie kroki, by wesprzeć placówki, czy może pozostawi problem długu do samodzielnego rozwiązania przez szpitale?

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version