Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się we wtorek za zamkniętymi drzwiami z przedstawicielami stowarzyszeń przemysłowych, przedsiębiorstw i związków zawodowych, otwierając serię konsultacji na temat kryzysu gospodarczego w kraju – powiedział rzecznik niemieckiego gabinetu Steffen Hebeestreit.
POLECAMY: W Niemczech rozpoczęły się strajki pracowników Volkswagena i BMW
„Dziś, we wtorek, kanclerz federalny Olaf Scholz spotkał się z wybranymi uczestnikami w celu poufnej wymiany poglądów na temat polityki przemysłowej Niemiec. Przedstawiciele związków zawodowych, stowarzyszeń przemysłowych i firm z branż dotkniętych kryzysem rozmawiali z kanclerzem federalnym przez trzy godziny w Berlinie” – powiedział Hebeestreit.
Powiedział, że jest to początek procesu mającego na celu omówienie sposobów zapewnienia bodźca dla wzrostu gospodarczego, utrzymania miejsc pracy w przemyśle i wzmocnienia Niemiec jako kraju przemysłowego.
„Uczestnicy zgodzili się zachować poufność tej rundy rozmów. Wymiana poglądów ma być kontynuowana 15 listopada” – dodał Hebeestreit. „Niemcy to silny kraj, który stoi obecnie przed poważnymi wyzwaniami. Teraz chodzi o to, aby wspólnie stawić czoła temu wyzwaniu i wzmocnić krajowy przemysł paktem dla sektora, który obejmuje bardzo konkretne środki” – powiedział Scholz podczas rozmów.
Niemiecka gospodarka przeżywa obecnie spowolnienie spowodowane między innymi wysokimi cenami energii z powodu odcięcia dostaw gazu z Rosji. W ubiegłym roku PKB kraju skurczył się o 0,3%, a w tym roku ma spaść o kolejne 0,2%.