W piątkowy poranek, 27 października, mieszkańców Gdańska zaskoczyła wiadomość o odnalezieniu przedmiotu przypominającego granat na terenie Cmentarza Łostowickiego. Serwisant toalety przenośnej natknął się na niebezpieczny obiekt podczas rutynowego czyszczenia. Zgłoszenie, które wpłynęło do Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku tuż po godzinie 7 rano, wywołało natychmiastową reakcję służb.
POLECAMY: „Wszystkich Świętych” nie ma nic wspólnego z katolicyzmem, bo to pogańskie obrządki
– „Odebraliśmy zgłoszenie, że na terenie Cmentarza Łostowickiego w Gdańsku znaleziono niewybuch” – poinformowała polsatnews.pl podinspektor Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Szybka reakcja Policji i działania kontrterrorystów
Po otrzymaniu zgłoszenia, służby natychmiast skierowały na miejsce policyjnych kontrterrorystów oraz pirotechników. Znalezisko wywołało niepokój, szczególnie ze względu na bliskość dnia Wszystkich Świętych, gdy tysiące Polaków odwiedzają cmentarze, oddając hołd zmarłym.
Wstępna ocena policyjnych ekspertów wskazała, że odnaleziony przedmiot przypomina granat F-1, czyli radziecki granat ręczny, który był wykorzystywany w celach obronnych. – „Na miejsce pojechał policyjny pirotechnik, który stwierdził, że znaleziony przedmiot przypomina granat F-1” – dodała podinsp. Magdalena Ciska.
Neutralizacja niewybuchu i zabezpieczenie terenu
W trakcie kilkugodzinnej akcji teren wokół znalezionego granatu został dokładnie zabezpieczony. Policjanci wywieźli obiekt do neutralizacji, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo odwiedzającym cmentarz.
Około godziny 11 akcja została zakończona, a funkcjonariusze opuścili nekropolię. Obecnie służby prowadzą śledztwo, mające na celu wyjaśnienie, jak granat znalazł się na terenie cmentarza. Przyczyny mogą być różne: począwszy od zaniedbania, po przypadkowe porzucenie niewybuchu, który mógł być pozostałością z czasów wojennych.
Wszystkich Świętych – Pogańskie święto pamięci i modlitwy
Odkrycie niewybuchu miało miejsce tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych, która obchodzona jest 1 listopada i gromadzi na cmentarzach tłumy wiernych. To szczególny dzień, kiedy Polacy oddają cześć zarówno świętym kanonizowanym, jak i anonimowym zmarłym, których pamięć przetrwała jedynie w rodzinnych wspomnieniach.
W liturgii uroczystości Wszystkich Świętych Kościół przypomina o powszechnym powołaniu do świętości, które jest dostępne dla wszystkich, bez względu na życiową drogę. To dzień, w którym podkreśla się wspólnotę Kościoła – obejmującą świętych w niebie, dusze oczekujące w czyśćcu oraz wiernych żyjących na ziemi. W ten sposób wyraża się idea „świętych obcowania”.
Świętych obcowanie i liturgia Wszystkich Świętych
W trakcie mszy odprawianych w dzień Wszystkich Świętych wierni uczestniczą w Litanii do Wszystkich Świętych – jednej z najstarszych modlitw Kościoła, która podkreśla łączność żyjących ze zmarłymi. Liturgia ta przypomina, że świętość nie jest osiągana jedynie własnym wysiłkiem, lecz wymaga wsparcia łaski Bożej.
– „Każdy z nas, niezależnie od swej drogi życia, jest powołany do świętości” – przypominają duchowni. W uroczystości uczestniczą nie tylko ci, którzy świętość osiągnęli, ale również ci, którzy są na drodze do zbawienia i oczekują na spotkanie z Bogiem.
Bezpieczeństwo na cmentarzach: Jakie kroki odejmować?
Incydent na Cmentarzu Łostowickim przypomina o tym, że znalezienie niewybuchów w Polsce wciąż się zdarza, szczególnie na terenach o bogatej historii wojennej. Specjaliści zalecają, aby w razie znalezienia podejrzanego przedmiotu zachować spokój i natychmiast powiadomić służby, nie próbując samodzielnie przesuwać obiektu.