W tym tygodniu Sejm planuje ponowne pierwsze czytanie projektu ustawy o depenalizacji aborcji, przygotowanego przez Lewicę. Pomysł ten już raz został odrzucony, m.in. dzięki głosom PSL i Romana Giertycha z Koalicji Obywatelskiej, co w lipcu 2023 roku wywołało burzliwe reakcje, szczególnie wśród aktywistek Strajku Kobiet. W nadchodzącym głosowaniu powtórka z tej konfrontacji politycznej wydaje się możliwa.

Czy czeka nas kolejna runda sporu w Sejmie?

Według informacji z portalu Gazeta.pl, wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zamierza złożyć Konfederacja, co potwierdził poseł Zbigniew Wawer. „Poparcie dla tego wniosku zadeklarował także klub PiS”, podaje serwis. Decyzja ta może mieć znaczący wpływ na dalszy rozwój dyskusji na temat aborcji w Polsce. Podział w Sejmie w tej kwestii jest jednak bardziej złożony.

Podział stanowisk w klubach poselskich

Kluby Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050 zamierzają głosować za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisji. Ich decyzja wynika z zaangażowania w promowanie zmian prawnych, które, jak twierdzą, przywróciłyby prawo do legalnej aborcji w Polsce. Przewodnicząca nadzwyczajnej komisji ds. projektów aborcyjnych, Dorota Łoboda (KO), zapowiada, że będzie przekonywać posłów PSL do poparcia tej inicjatywy, by umożliwić jej dalsze procedowanie.

Jednak stanowisko PSL nie jest jeszcze jasne. Wiceprzewodnicząca komisji, Urszula Nowogórska (PSL), przyznaje, że klub nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. Nowogórska zaznacza, że klub PSL jest bardziej zainteresowany projektem PSL i Polski 2050, czyli Trzeciej Drogi, który ma na celu przywrócenie tzw. kompromisu aborcyjnego sprzed orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. „To jest jedyny projekt ustawy, który ma szanse uzyskać szersze poparcie w tym Sejmie. Dlatego to właśnie nim powinna się jak najszybciej zająć nasza komisja”, podkreśla Nowogórska.

Kontrowersje wokół projektu Trzeciej Drogi

Projekt PSL i Polski 2050, mający przywrócić kompromis aborcyjny, spotyka się z oporem ze strony Koalicji Obywatelskiej. „Jak legislatorzy zaczęli się temu projektowi przyglądać, to stwierdzili, że to bubel prawny. Trzeba będzie dużo przy nim pracować”, twierdzi jeden z ważnych polityków KO. Koalicja wskazuje na konieczność wprowadzenia istotnych poprawek do tej propozycji, argumentując, że w obecnej formie jest ona nieprecyzyjna i wymaga dopracowania.

Depenalizacja aborcji – gorący temat polityczny i społeczny

Spór wokół depenalizacji aborcji w Polsce nie ustaje, odzwierciedlając głębokie podziały ideologiczne w społeczeństwie i w samym Sejmie. Z jednej strony są zwolennicy bardziej liberalnego prawa do aborcji, którzy podkreślają znaczenie praw kobiet i ich autonomii w podejmowaniu decyzji zdrowotnych. Z drugiej strony stoją przeciwnicy zmian, którzy obawiają się, że liberalizacja przepisów doprowadzi do nadmiernego złagodzenia prawa w tej kwestii.

Niezależnie od wyników głosowania nad projektem Lewicy, temat aborcji najprawdopodobniej pozostanie przedmiotem dalszych dyskusji w Sejmie i w społeczeństwie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version