Odpartyjnienie spółek Skarbu Państwa i walka z nepotyzmem były jednymi z głównych obietnic koalicji KO – Trzecia Droga – Lewica przed objęciem władzy. Jednakże rzeczywistość polityczna ukazuje obraz, który daleko odbiega od tych deklaracji. Polska 2050, partia Szymona Hołowni, wyraziła swoje rozczarowanie w związku z brakiem konkretnych działań w tej kwestii i w ostrych słowach skrytykowała wiceministra Roberta Kropiwnickiego z Koalicji Obywatelskiej, podkreślając potrzebę większej transparentności i rzetelności w procesie zarządzania państwowymi spółkami.

POLECAMY: „PiS bis!” Uśmiechnięci z PSL obsadzają stołki w państwowych spółkach bez konkursów

Polityczne nominacje w Totalizatorze Sportowym: Krytyka ze strony Polski 2050

W ostatnich miesiącach media donosiły o szeregu politycznych nominacji w Totalizatorze Sportowym. Portal Onet ujawnił, że do tej państwowej spółki trafili nie tylko działacze związani z partią rządzącą, ale także osoby biznesowo związane z Szymonem Gawryszczakiem – nowym członkiem zarządu Totalizatora, a zarazem bliskim znajomym Roberta Kropiwnickiego, wiceministra aktywów państwowych i posła Koalicji Obywatelskiej.

POLECAMY: Prezes Totalizatora Sportowego po ujawnieniu afery „stołkowej” odwołany

Wielu krytyków widzi w tej sytuacji jaskrawy przykład partyjnych powiązań, które utrudniają faktyczne odpolitycznienie struktur państwowych. Sprawa ta wywołała falę krytyki, głównie ze strony partii opozycyjnych, w tym Polski 2050, która publicznie skrytykowała te praktyki i zażądała pełniejszej kontroli oraz wdrożenia procedur zapewniających większą przejrzystość w procesie rekrutacji do spółek Skarbu Państwa.

POLECAMY: „TKM”! Hołownia krytykuje polityczne obsadzenia stołków w Totalizatorze Sportowym

Reakcja Polski 2050 na działania Roberta Kropiwnickiego

Rafał Komarewicz, poseł Polski 2050 i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, zwrócił uwagę na postawę Roberta Kropiwnickiego, który miał odmówić uczestnictwa w podkomisji zajmującej się projektem ustawy o odpartyjnieniu spółek Skarbu Państwa (SSP). Jak wyjaśnił Komarewicz, powodem odmowy była deklaracja Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) o przygotowaniu własnego projektu ustawy. Komarewicz w swoich słowach zasugerował, że MAP nie jest w stanie przedstawić szczegółów swojego projektu, a działania Kropiwnickiego w spółkach Skarbu Państwa odbiegają od obietnic walki z nepotyzmem i partyjnymi wpływami.

„Wiceminister Robert Kropiwnicki powiadomił mnie, że żaden przedstawiciel MAP nie pojawi się na podkomisji zajmującej się ustawą o odpartyjnieniu SSP. Oficjalny powód? MAP pracuje nad swoim projektem. Co ciekawe, sami przedstawiciele MAP, obecni na jednym z poprzednich posiedzeń, nie wiedzą co ministerialny projekt zakłada, ani na jakim jest etapie… Cóż, być może minister Kropiwnicki stwierdził, że jest zbyt zajęty odpolitycznianiem spółek poprzez obsadzanie ich swoimi »ekspertami«, jak w przypadku Totalizatora Sportowego,” – napisał Komarewicz na portalu X.

Komarewicz dodał także, że posłowie powinni być traktowani poważnie jako członkowie organu kontrolnego wobec rządu, a ich praca ma na celu zapewnienie pełnej przejrzystości i zgodności działań państwa z obietnicami składanymi wyborcom.

POLECAMY: Partyjni działacze z posadami w OHP. Śmiszek: To są ludzie z doświadczeniem

Polska 2050 kontynuuje walkę o odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa

Polska 2050 nie zamierza rezygnować z postulatu odpartyjnienia spółek Skarbu Państwa, mimo licznych przeszkód i wyzwań. Partia Szymona Hołowni wyraźnie wytyka niespójność deklaracji koalicji rządzącej z faktycznymi działaniami i w swoich mediach społecznościowych podkreśla, że dąży do pełnej transparentności w zarządzaniu majątkiem państwowym.

„Choć nie wszyscy mają odwagę się pojawić na spotkaniach podkomisji, my dalej będziemy działać na rzecz odpolitycznienia Spółek Skarbu Państwa” – brzmi wpis na oficjalnym profilu Polski 2050.

Wnioski: Konieczność rzetelnej kontroli i transparentności

Dyskusja wokół odpartyjnienia spółek Skarbu Państwa uwidacznia nie tylko trudności związane z wdrożeniem obietnic politycznych, ale także istotę transparentności w zarządzaniu majątkiem publicznym. Sprawa ta pokazuje, jak istotne są rzetelne procedury, które zapobiegają politycznym nominacjom i przyciągają do zarządów spółek państwowych wykwalifikowanych ekspertów. Polska 2050 stanowczo apeluje o zmianę podejścia do polityki kadrowej w spółkach Skarbu Państwa, wyrażając przy tym przekonanie, że odpowiednie regulacje są kluczem do odzyskania zaufania społecznego.

Podsumowanie: Co dalej?

Obserwacja działań związanych z obsadzaniem stanowisk w spółkach Skarbu Państwa i presja opinii publicznej mogą skłonić rząd do wdrożenia bardziej transparentnych mechanizmów zatrudnienia. Zmiana podejścia do polityki kadrowej może stanowić szansę na rzeczywiste odpartyjnienie spółek Skarbu Państwa, a także na budowę państwa opartego na przejrzystości i rzetelności.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version