Premier Węgier Viktor Orban przeprowadził pierwszą rozmowę telefoniczną z prezydentem-elektem USA, Donaldem Trumpem, po ogłoszeniu wyników wyborów. Trump, zdobywając 295 głosów elektorskich, pokonał Demokratkę Kamalę Harris i zapewnił sobie kolejną kadencję w Białym Domu. Również premier Polski nawiązał już kontakt z Trumpem, składając mu gratulacje.

POLECAMY: Orban nazwał zwycięstwo wyborcze Trumpa najbardziej potrzebnym na świecie

Bliska współpraca Trumpa i Orbana: Nowe otwarcie na arenie międzynarodowej

Orban, będący jednym z europejskich sojuszników Trumpa, wyraził entuzjazm dla przyszłej współpracy, pisząc na platformie X: „Połączenie z Mar-a-Lago. Właśnie odbyłem pierwszą rozmowę telefoniczną z prezydentem Donaldem Trumpem od czasu wyborów. Mamy wielkie plany na przyszłość!” Obaj politycy łączy podejście do kluczowych zagadnień, takich jak wojna na Ukrainie, gdzie Trump już w trakcie kampanii podkreślał, że zamierza zakończyć konflikt w krótkim czasie. Orban natomiast popiera politykę USA opartą na deeskalacji konfliktów i budowaniu silnych państwowych granic.

Plany Trumpa na Ukrainie: Możliwość negocjacji i presja na Zełenskiego

Podczas kampanii Trump obiecywał, że zakończy wojnę na Ukrainie w ciągu jednego dnia, co wywołało spore kontrowersje. Choć szczegóły jego planu nie są publicznie znane, spekulacje prasowe sugerują, że mógłby wywrzeć presję na Zełenskim, aby rozpoczął rozmowy pokojowe z Rosją pod groźbą wstrzymania wsparcia militarnego USA. Z drugiej strony, Reuters ujawnił, że doradcy Trumpa opracowali plan, który miałby zwiększyć wsparcie dla Kijowa, jeśli Rosja nie przystąpi do negocjacji. Proponowane rozmowy pokojowe miałyby opierać się na „istniejącej linii frontu” jako bazie do negocjacji.

Opinia ekspercka: Generał Bogusław Pacek o słowach Trumpa

Gen. Bogusław Pacek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, skomentował wypowiedzi Trumpa na antenie RMFFM, zaznaczając, że jego obietnica zakończenia wojny w jeden dzień to prawdopodobnie retoryczna przenośnia stosowana w kampanii wyborczej. „To jest kampania wyborcza i w czasie kampanii wyborczych stosuje się różnego typu skróty myślowe, używa różnych haseł,” zauważył gen. Pacek, wskazując, że Trump jest znany z mocnych i radykalnych wypowiedzi. Jednak generał podkreślił także, że sytuacja faktycznie dojrzała do tego, by rozpocząć proces pokojowy. Zauważył, że zarówno Rosja, jak i Ukraina są świadome potrzeby zakończenia konfliktu, ale ostateczne decyzje będą zależeć od warunków porozumienia.

Czy zmienia się wsparcie Zachodu dla Ukrainy?

W ocenie gen. Packa osłabła spontaniczna wola zachodnich państw, w tym USA, do wspierania Ukrainy, co było mocno widoczne w 2022 roku. Przesunięcie uwagi i zmniejszenie natężenia wsparcia może wpłynąć na postrzeganie strategii Trumpa i Orbana, którzy opowiadają się za bardziej pragmatycznym podejściem do zakończenia konfliktu na Ukrainie.

Podsumowanie

Pierwsza rozmowa Orbana z Trumpem po wyborach wskazuje na zacieśnienie współpracy między Węgrami a USA. Wspólne stanowisko w sprawie Ukrainy oraz deklaracje Trumpa dotyczące zakończenia konfliktu są odbierane jako nowy kierunek polityki zagranicznej. Jednocześnie wypowiedzi takie jak gen. Packa przypominają, że retoryka kampanii może różnić się od działań faktycznych. Sytuacja w Europie Środkowo-Wschodniej pozostaje zatem dynamiczna i wiele zależy od nadchodzących miesięcy w polityce międzynarodowej, a także od rzeczywistych posunięć przyszłej administracji Trumpa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Nasi popaprańcy nie mają odwagi. Jeden i drugi tak znają angielski, że wstyd się przyznać do nieuków. Ale to nie są Polacy

Napisz Komentarz

Exit mobile version