8 listopada 2024 roku Prokuratura Krajowa (PK) postanowiła nie wszczynać śledztwa w sprawie domniemanego przekroczenia uprawnień przez prokuratorów i funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) w związku z użyciem treści zabezpieczonych z telefonu Janusza Palikota. Rzecznik prasowy PK, prokurator Przemysław Nowak, podkreślił, że funkcjonariusze działali w ramach przepisów, a zgromadzone dowody nie wskazują na naruszenie tajemnicy zawodowej lub obrończej.

Prokuratura stwierdziła, że:

„Poczynione ustalenia nie wskazują na uzasadnione podejrzenie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy CBA lub prokuratora prowadzącego śledztwo.”

Odmowa wszczęcia śledztwa oparta została na artykule 17 § 1 pkt. 2 Kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że śledztwo może zostać odmówione, gdy brak jest znamion czynu zabronionego.

Czy zatrzymanie telefonu i wykorzystanie zawartości naruszało tajemnicę obrończą?

Podczas zatrzymania, Palikot nie zastrzegł, że telefon zawiera treści objęte tajemnicą obrończą. PK zaznaczyła, że celem oględzin telefonu było uzyskanie dowodów mających znaczenie dla toczącego się postępowania, m.in. kontaktów z osobami powiązanymi ze sprawą. W wyniku tych czynności prokurator ustalił, że Palikot kontaktował się ze świadkami, co przedstawiono sądowi jako podstawę do wniosku o tymczasowe aresztowanie.

Sąd we Wrocławiu uznał argumentację prokuratury, stwierdzając, że:

„Korespondencja podejrzanego pozostawała poza ochroną tajemnicy obrończej.”

Reakcja Obrony – Czy doszło do naruszenia Praw Palikota?

Jeden z obrońców Palikota, mec. Jacek Dubois, stwierdził, że funkcjonariusze CBA zabezpieczyli korespondencję prawną swojego klienta. Zdaniem Duboisa, przejęcie tej korespondencji naruszyło tajemnicę zawodową. Rzecznik PK odpowiedział, że:

„Wiadomości te pochodziły z okresu, gdy Jacek Dubois nie był obrońcą ani pełnomocnikiem Janusza P.”

Perspektywy prawne – Co Dalej?

Prokuratura podkreśliła, że decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa jest nieprawomocna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pokrzywdzeni mają prawo do złożenia zażalenia na to postanowienie, co może być istotne, jeśli obrona będzie dążyć do podjęcia dalszych działań.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version