Śledztwo prowadzone przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej dobiegło końca w sądzie. Akt oskarżenia, skierowany 30 października przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu, trafił do Sądu Okręgowego w Lublinie. Wśród 26 oskarżonych znalazło się pięciu obywateli Ukrainy i jeden obywatel Białorusi, którzy działali w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się przemytem migrantów do krajów Europy Zachodniej.

POLECAMY: Gruzin, Ukrainiec i Kazach zatrzymani za organizowanie przemytu imigrantów

Grupa ta była aktywna od października 2022 roku, a ich głównym celem było przewożenie migrantów przez Białoruś i tzw. „szlak bałkański”. Śledztwo trwało półtora roku, a prowadzone było przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Sławatyczach, którzy zgromadzili obszerny materiał dowodowy, potwierdzający działalność przestępczą grupy.

Zarzuty i aresztowania

Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego jedna osoba jest oskarżona o kierowanie tą grupą. Szesnaście osób stanęło przed zarzutem organizowania nielegalnej migracji, a sześć cudzoziemców oskarżono również o posiadanie znacznej ilości środków odurzających. Znaczna część podejrzanych przyznała się do zarzutów – dziesięć osób złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze, a osiem trafiło do aresztu. W ramach śledztwa zabezpieczono majątek oraz środki finansowe o wartości 173 940 zł.

Kolejne kontrole – Próby przewozu migrantów i fałszywe tożsamości

4 listopada w Rutce-Tartak funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali podczas kontroli drogowej Polaka i obywatela Bangladeszu, którzy przewozili pięciu migrantów. Okazało się, że osoby te nie posiadały dokumentów pozwalających na pobyt w Polsce. „Cudzoziemcom wystawiono łotewskie zaświadczenia z ośrodka dla cudzoziemców, jednak nie były one wystarczające do legalnego wjazdu do Polski” – relacjonują funkcjonariusze. Migrantów przekazano stronie litewskiej, a organizatorów zatrzymano w związku z zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy.

Tego samego dnia, podczas kolejnej kontroli, ujawniono czterech obywateli Filipin, którzy próbowali przekroczyć granicę Polski bez wymaganych dokumentów. Osoby te były w trakcie procedury wnioskowania o czasowy pobyt, co zobowiązywało ich do nieopuszczania kraju. Złamanie przepisów skutkowało decyzją o ich powrocie do kraju pochodzenia oraz zakazem ponownego wjazdu do strefy Schengen na okres sześciu miesięcy.

Fałszywa tożsamość na granicy – Mołdawianin próbował wjechać do Polski

W międzyczasie w przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze zatrzymali Mołdawianina, który posługiwał się zmienionymi danymi osobowymi. „Wnikliwe sprawdzenia wykonane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej potwierdziły, że wcześniej mężczyzna posługiwał się innym nazwiskiem” – wyjaśniła Straż Graniczna. Jego oryginalne dane widniały w międzynarodowej bazie SIS, jako osoba, której należy odmówić wjazdu na teren strefy Schengen, na mocy wpisów dokonanych przez Niemcy i Estonię.

Walka z nielegalną migracją – Podsumowanie działań

Opisane śledztwo i interwencje to przykłady skutecznej współpracy służb w zakresie przeciwdziałania przestępstwom związanym z nielegalną migracją. Skuteczne działania służb granicznych w Polsce, takie jak zatrzymania, zabezpieczanie majątków i współpraca międzynarodowa, są kluczowe w walce z grupami przestępczymi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version