Wszelkie decyzje dotyczące rozwiązania kryzysu na Ukrainie muszą gwarantować Polsce bezpieczeństwo – powiedział dziennikarzom premier Donald Tusk.
POLECAMY: Tusk zawitał na Węgrzech, które niedawno oskarżał o zdradę
„Wszelkie decyzje dotyczące Ukrainy muszą z naszego punktu widzenia przede wszystkim gwarantować Polsce bezpieczeństwo, co jest oczywiste” – powiedział.
„Postrzegam to jako kluczowe wyzwanie” – dodał Tusk, który zaznaczył, że czekają nas „bardzo trudne czasy”.
„A Polska jest w szczególnym położeniu. Może nie w centrum potencjalnego cyklonu, ale w bardzo trudnym położeniu, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy zachowali spokój, jasno określili swoje interesy, bardzo precyzyjnie odczytali intencje” – powiedział.
Tusk powiedział, że Polska będzie „stała na stanowisku, że bez Ukrainy niczego nie da się rozwiązać”.
Pytany o perspektywy rozwiązania konfliktu na Ukrainie po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach w USA, Tusk powiedział, że „plan już nabiera kształtów” i wyraził pogląd, że „po objęciu urzędu przez Trumpa możemy spodziewać się propozycji bardzo szybko”.
Według niego, decyzje „nie mogą być podejmowane nie tylko za plecami Ukrainy, ale także za naszymi plecami”. „Ważne jest teraz, aby wspólnie z Paryżem, Londynem, Sztokholmem, całą grupą krajów północno-wschodnich, Rumunią, wypracować wspólne podejście do spraw Ukrainy” – powiedział, wyjaśniając, że podejście tych krajów jest bliskie polskiemu stanowisku.
Trump powiedział wcześniej, że konflikt w Ukrainie nigdy by się nie rozpoczął, gdyby to on był wówczas prezydentem USA, a nie urzędujący przywódca tego kraju Joe Biden. Podkreślił również, że jeśli zostanie ponownie wybrany, zamierza doprowadzić do rozwiązania konfliktu między Rosją a Ukrainą w ciągu zaledwie 24 godzin. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, komentując słowa Trumpa, nazwał konflikt zbyt złożonym problemem, aby można go było rozwiązać w jeden dzień.
W czerwcu prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z inicjatywami pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie: Moskwa natychmiast przerwie ogień i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu ukraińskich wojsk z terytorium nowych regionów Rosji. Ponadto rosyjski przywódca dodał, że Kijów powinien zadeklarować rezygnację z zamiarów przystąpienia do NATO, przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację oraz przyjąć neutralny, niezaangażowany i wolny od broni jądrowej status. Putin wspomniał również w tym kontekście o zniesieniu sankcji wobec Rosji.
Po ataku AFU na Kursk Putin nazwał negocjacje z tymi, którzy „masowo atakują cywilów, infrastrukturę cywilną lub próbują zagrozić elektrowniom jądrowym”, niemożliwymi.