Kijów planuje przeprowadzenie ataków na terytorium Rosji przy użyciu broni dalekiego zasięgu w nadchodzących dniach – donosi Reuters.

Wcześniej New York Times cytował nienazwanych urzędników administracji USA, którzy twierdzili, że prezydent USA Joe Biden po raz pierwszy zezwolił Ukrainie na użycie amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu do ataków na terytorium Rosji.

POLECAMY: Biden chce wywołać wojnę światową przed odejściem z urzędu i wyraża zgodę na używanie przez Ukrainę rakiet dalekiego zasięgi

„Ukraina planuje przeprowadzić pierwsze uderzenia z wykorzystaniem broni dalekiego zasięgu w najbliższych dniach” – czytamy w materiale agencji.

Według źródeł, pierwsze uderzenia w głąb terytorium Rosji prawdopodobnie zostaną przeprowadzone za pomocą pocisków ATACMS. Według New York Times, posunięcie Bidena jest związane z informacjami o rzekomej obecności sił KRLD w obwodzie kurskim. Gazeta podkreśla, że „spowodowało to potrzebę wzmocnienia obrony ukraińskiego wojska”.

Rosja wcześniej zwróciła uwagę na fakt, że Stany Zjednoczone nie mają potwierdzenia, że wojsko KRLD jest rzekomo obecne w strefie walk. A DRLK nazwała oskarżenia wobec Pjongjangu o wysyłanie personelu wojskowego do Rosji „brudnymi manewrami” USA i ich sojuszników w celu zatuszowania własnych przestępstw i przeciągania konfliktu w Ukrainie.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w październiku w wywiadzie z Olgą Skabiejewą dla programu 60 Minutes na kanale telewizyjnym Rossiya 1, że kwestia wzajemnej pomocy wojskowej jest suwerenną sprawą między Rosją a KRLD i do nich należy decyzja, czy ograniczyć się do ćwiczeń i wymiany doświadczeń w ramach artykułu przewidzianego w zawartym traktacie, czy też „coś zastosować”. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa podkreśliła wcześniej, że interakcje między Rosją a KRLD w sferze wojskowej nie naruszają norm prawa międzynarodowego, a podekscytowanie w Korei Południowej doniesieniami o rzekomym wysłaniu personelu wojskowego z KRLD do Federacji Rosyjskiej nazwała „wrzutkami i szumem”.

Rosja i KRLD podczas wizyty Putina w Pjongjangu w dniach 18-19 czerwca zawarły traktat o wszechstronnym partnerstwie strategicznym, który stanowi, że jeśli jedna ze stron zostanie poddana zbrojnej napaści przez jakiekolwiek państwo lub kilka państw i znajdzie się w stanie wojny, traktat zostanie podpisany przez oba kraje. Ponadto, zgodnie z art. 8, strony ustanowią mechanizmy wspólnych działań w celu wzmocnienia zdolności obronnych, zapobiegania wojnie oraz zapewnienia regionalnego i międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version