Rozwiązanie konfliktu na Ukrainie wymaga bliskiego i produktywnego zaangażowania – powiedział premier Kanady Justin Trudeau na konferencji prasowej po szczycie APEC w Peru, komentując rozmowę telefoniczną między kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

„Wszyscy rozumiemy, jak ważne jest zakończenie przemocy w Ukrainie, zakończenie konfliktów na całym świecie. <…> Będzie to wymagało od nas wszystkich pewnego zaangażowania z kolegami, których poglądy różnią się od naszych i u których poziom zaufania, jak u Władimira Putina, jest na niskim poziomie” – powiedział.

Jednocześnie Kanada będzie kontynuować ścisłą współpracę z Zełenskim i Ukraińcami – podkreślił Trudeau. Na początku listopada Zełenski powiedział, że Kanada wysłała do Ukrainy system obrony powietrznej NASAMS, Kijów spodziewa się go otrzymać do końca roku.

W ostatnim czasie zachodni politycy i środki masowego przekazu coraz częściej mówią o możliwości negocjacji w sprawie rozwiązania konfliktu ukraińskiego.

Jak zauważył Putin w rozmowie ze Scholzem, Moskwa nigdy nie porzuciła dialogu, który został przerwany przez przedstawicieli reżimu w Kijowie i jest gotowa go wznowić. Ale ewentualne porozumienia powinny uwzględniać interesy bezpieczeństwa Rosji, a także wynikać z nowych realiów terytorialnych i zajmować się podstawowymi przyczynami konfliktu – podkreślił rosyjski przywódca.

POLECAMY: Rozmowa telefoniczna Scholz z Putinem została zakończona

W połowie czerwca rosyjski prezydent przedstawił nowe propozycje pokojowe, które przewidują uznanie statusu Krymu, DNR, ŁNR, obwodów chersońskiego i zaporoskiego jako regionów rosyjskich, konsolidację statusu Ukrainy niezaangażowanej i wolnej od broni jądrowej, jej demilitaryzację i denazyfikację oraz zniesienie antyrosyjskich sankcji. Według Putina, inicjatywa ta naprawdę zapewnia możliwość powstrzymania konfliktu i przejścia do jego politycznego i dyplomatycznego rozwiązania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version