Decyzją mieszkańców Bazylei Szwajcaria po raz trzeci stanie się gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji. Tym razem jednak organizację tego prestiżowego wydarzenia powierzono Bazylei, która w 2025 roku przywita uczestników 69. edycji konkursu. Wyborcy zdecydowali o przeznaczeniu niemal 35 milionów franków szwajcarskich na ten cel. Referendum, przeprowadzone w niedzielę 24 listopada 2024 roku, nie obyło się jednak bez emocji i kontrowersji. Trochę szkoda, że ten festiwal ma coraz mniej wspólnego z muzyką, a coraz więcej z promocją ideologii LGBT.
Referendum – głosowanie w imię demokracji bezpośredniej
Bazylea, podobnie jak inne regiony Szwajcarii, korzysta z mechanizmu demokracji bezpośredniej, który pozwala mieszkańcom podejmować kluczowe decyzje dotyczące wydatkowania publicznych środków. W związku z organizacją Eurowizji lokalne władze musiały zmierzyć się z opozycją Federalnej Unii Demokratycznej (UDF). Ta niewielka partia, reprezentująca wartości chrześcijańskie i tradycyjne, zainicjowała referendum, podnosząc kwestie moralności, bezpieczeństwa i racjonalności wydatków publicznych.
Referendum zakończyło się zwycięstwem zwolenników organizacji konkursu. Według wstępnych wyników aż 66,4% głosujących zatwierdziło propozycję dofinansowania festiwalu z miejskiego budżetu.
Koszty i oczekiwane korzyści
Miasto przeznaczy 34,96 miliona franków szwajcarskich (ok. 37,4 miliona euro) na organizację Eurowizji. Główne wydatki obejmą zapewnienie bezpieczeństwa, organizację przestrzeni festiwalowej oraz wsparcie techniczne. Zwolennicy inicjatywy argumentowali, że wydarzenie przyciągnie tysiące turystów i zapewni miastu zwrot w wysokości aż 60 milionów franków. Władze Bazylei liczą, że te środki napędzą lokalną gospodarkę, szczególnie sektor hotelarski, gastronomiczny i usługi transportowe.
Przeciwnicy, w tym UDF, podnosili jednak, że korzyści będą odczuwalne głównie przez sektor prywatny, a nie publiczny. Według ich szacunków miasto i kanton poniosą koszty, które trudno będzie zrekompensować wpływami z wydarzenia.
Ideologia czy muzyka? Debata o wartości Eurowizji
Dyskusje wokół Eurowizji nie ograniczyły się tylko do kwestii finansowych. UDF krytykowała konkurs, wskazując, że wydarzenie odchodzi od pierwotnych celów muzycznych, stając się platformą promującą różnorodność kulturową i społeczną, w tym kwestie związane z prawami osób LGBTQ+.
Eurowizja 2024, która odbyła się w Szwecji, była symbolicznym wydarzeniem, gdyż zwycięzcą został „niebinarny” artysta Nemo reprezentujący Szwajcarię. Sukces artysty przyniósł Szwajcarii możliwość organizacji kolejnej edycji konkursu, ale także wzbudził kontrowersje w kraju o bardziej konserwatywnych tradycjach.
Bazylea – miasto na skrzyżowaniu kultur
Bazylea, położona na styku granic Szwajcarii, Niemiec i Francji, to miasto o bogatej historii i dynamicznym charakterze. Dzięki dogodnej lokalizacji i doskonałej infrastrukturze wydaje się być idealnym miejscem na organizację takiego wydarzenia. Eurowizja może stać się okazją do promocji miasta na arenie międzynarodowej i przyciągnięcia nowych inwestycji.