Ukraina potwierdziła brak przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na swoim terytorium – takie oświadczenie złożył Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. To przełom w delikatnej i wieloletniej sprawie dotyczącej upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej. Przypominamy, że kilka dni temu banderowska Ukraina, która z pewnością widzi zyski w obietnicy bez pokrycia odrzuciła wniosek Karoliny Romanowskiej o wyrażenie zgodny na ekshumacje ciał Polaków pomordowanych przez bandę OUN-UPA.
POLECAMY: Ukraina odrzuca wniosek Romanowskiej o ekshumacje ofiar ludobójstwa wołyńskiego
Godność dla rodzin ofiar: priorytet obu krajów
„Każda rodzina ma prawo do godnego uhonorowania pamięci swoich przodków” – podkreślił Sybiha podczas wspólnej konferencji prasowej w Warszawie. Jak zaznaczył, ukraińskie ministerstwo kultury współpracuje z polskimi partnerami nad opracowaniem mechanizmów pozwalających na skuteczne prowadzenie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych.
POLECAMY: „Dopóki nie pochylę głowy przed mogiłami…” Kosiniak-Kamysz o zapowiedzianej przez Ukrainę ekshumacji
W przemówieniu wygłoszonym w języku polskim minister Sybiha wskazał, że obie strony chcą rozwiązać trudne kwestie wspólnej historii. „Omówiliśmy trudne kwestie przeszłości. Jeszcze raz podkreślam, Ukraińcy, jak i Polacy są zainteresowani tym, aby nie było między nami żadnych nieporozumień” – dodał.
Deklaracje wsparcia i strategicznego partnerstwa
Polska i Ukraina zgodnie deklarują, że wspólna historia, choć trudna, nie powinna dzielić, lecz budować partnerstwo. Sybiha zauważył, że obecne rozmowy to „kolejny krok w kierunku wzmocnienia strategicznego partnerstwa między Ukrainą i Polską”. Wyraził również wdzięczność dla Polaków za wsparcie Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją.
Minister Radosław Sikorski podkreślił, że Polska zamierza aktywnie wspierać dążenia Ukrainy do akcesji do Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie UE. „Dołączenie Ukrainy do UE leży w strategicznym interesie naszego kraju” – zaznaczył.
Sankcje na rosyjską „flotę cieni”
W trakcie spotkania poruszono także kwestie związane z sankcjami na Rosję. Polska będzie przekonywać partnerów unijnych do zaostrzenia restrykcji wobec rosyjskiej „floty cieni” – mechanizmu omijania sankcji poprzez nielegalne przewozy surowców energetycznych.
„Każda decyzja musi mieć akceptację Ukrainy. Znamy z historii Polski próby dogadywania się ponad naszymi głowami. To nigdy nie przynosiło nic dobrego” – podkreślił Sikorski, wskazując na konieczność bliskiej współpracy między krajami regionu.
Znaczenie prac ekshumacyjnych dla relacji polsko-ukraińskich
Sprawa ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej od dawna była tematem napięć w relacjach Polski i Ukrainy. Deklaracje otwartości ze strony ukraińskiego rządu stanowią istotny krok naprzód.
Jak wynika z oświadczenia MSZ Ukrainy, prace poszukiwawcze i ekshumacyjne mają być realizowane w zgodzie z ukraińskim prawem, we współpracy z odpowiednimi instytucjami. Takie podejście umożliwi uczczenie pamięci ofiar oraz zacieśnienie relacji między narodami.
Podsumowanie
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy to ważny moment w relacjach obu krajów. Otworzenie możliwości ekshumacji na Ukrainie, wspólne działania na rzecz historii oraz wsparcie dla Ukrainy w walce z Rosją i integracji z UE podkreślają strategiczne znaczenie partnerstwa polsko-ukraińskiego. Jak zauważył Sybiha: „Jesteśmy na dobrej drodze, uważam, że mamy progres”.
Relacje Polski i Ukrainy stają się coraz silniejsze, a ich wspólne działania mogą stanowić fundament stabilności i współpracy w regionie.