W dyskusji na temat integracji Ukrainy z Unią Europejską coraz częściej pojawia się wątek relacji historycznych między Polską a Ukrainą, a zwłaszcza kwestia Wołynia. Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i szef PSL, podczas wywiadu dla Interii poruszył tę delikatną kwestię, zwracając uwagę, że sprawa ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej to kluczowy element, który musi zostać rozwiązany, aby relacje polsko-ukraińskie mogły się rozwijać.

POLECAMY: „Bieganie z widłami to specjalność banderowców”. Miller ostro komentuje słowa Kuleby

Ukraińska szansa na rozwój

Kosiniak-Kamysz zauważył, że integracja Ukrainy z Unią Europejską to dla tego kraju ogromna szansa, ale także wyzwanie. Przytoczył słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który podkreślił, że blokowanie Ukrainy w jej dążeniach do UE wspiera działania Władimira Putina. Duda stwierdził: „Jeżeli ktoś mówi, że będzie blokował dostęp Ukrainy do Unii Europejskiej, to tym samym wpisuje się w działania Władimira Putina”.

POLECAMY: „Mordercy stali się bohaterami”. Miller ostro wypowiadał się o Ukrainie

Według wicepremiera, wejście Ukrainy do Unii nie jest kwestią „być albo nie być” – to raczej droga do rozwoju i zwiększenia stabilności gospodarczej kraju, który zmaga się z ograniczonym wzrostem PKB oraz skutkami wojny z Rosją. Wicepremier podkreślił również, że Polska udzieliła Ukrainie ogromnej pomocy humanitarnej i militarnej bezwarunkowo, ale są pewne kwestie, które wymagają wyjaśnienia, szczególnie te związane z historią.

POLECAMY: „Nie ma ekshumacji, nie ma dalszego wsparcia”. Ewa Zajączkowska-Hernik apeluje o szacunek dla ofiar Rzezi Wołyńskiej

Wołyń: Warunek etyczno-historyczny

Kosiniak-Kamysz szczególnie zwrócił uwagę na kwestię ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej, która jego zdaniem nie jest sprawą jedynie polskich rodzin, ale relacją między dwoma państwami. Jak stwierdził: „Kwestia ekshumacji to nie jest sprawa polskich rodzin wobec Ukrainy, to jest sprawa działań państwa ukraińskiego wobec państwa polskiego”. Zwrócił uwagę na to, że poprzedni rząd nie podnosił tej kwestii z wystarczającą stanowczością, ale obecnie temat jest kluczowy w kontekście poprawy stosunków polsko-ukraińskich.

Według wicepremiera, ukraińska strona zapowiedziała, że od 2025 roku możliwe będzie wznowienie ekshumacji, co może otworzyć nowy rozdział w relacjach między krajami. Jednak Kosiniak-Kamysz podkreśla, że ta kwestia musi być traktowana poważnie i nie można jej odkładać na później. „Jeśli nie pochylę głowy przed mogiłami pomordowanych na Wołyniu, będę ostrożny” – powiedział, dodając, że ekshumacje powinny być prowadzone w pełnym porozumieniu między państwami, a nie jedynie na podstawie indywidualnych zgód rodzin.

Relacje państwo-państwo

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że Polska, jako państwo, oczekuje, że strona ukraińska podejdzie do sprawy Wołynia z pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością. „To ma być relacja państwa z państwem, z udziałem instytucji państwowych po obu stronach” – powiedział wicepremier. Dodał, że nie zgadza się na podejście, w którym sprawa ekshumacji byłaby rozstrzygana indywidualnie, gdyż wiele rodzin ofiar zostało wymordowanych i nie ma już żyjących członków, którzy mogliby wyrazić zgodę na takie działania.

Wsparcie militarne i rozczarowanie

Kosiniak-Kamysz zwrócił także uwagę na ogromne wsparcie, jakie Polska udzieliła Ukrainie w kontekście wojny z Rosją. Przypomniał, że Polska dostarczyła sprzęt wojskowy o wartości ponad 15 miliardów złotych, będąc jednym z pierwszych krajów, które wsparły Ukrainę militarnie. Mimo to, wyraził rozczarowanie brakiem wdzięczności ze strony ukraińskiej. „Nie ma po stronie ukraińskiej pamięci o tym, że gdyby nie polska pomoc, nie doszliby do dnia, w którym są dzisiaj” – powiedział, dodając, że to zachowanie jest „nie w porządku”.

Czy Wołyń wpłynie na integrację Ukrainy z UE?

Dla Kosiniaka-Kamysza kluczowym warunkiem poprawy relacji polsko-ukraińskich jest załatwienie sprawy Wołynia. Jak stwierdził: „Wierzyłem, że ta wojna może być przełomowa w relacji polsko-ukraińskich, ale bez załatwienia spraw Wołynia to wszystko będzie nietrwałe”. Wicepremier zaznaczył również, że w tej kwestii stanowiska PSL i Koalicji Obywatelskiej są zbieżne, co może sugerować szerokie poparcie dla twardej postawy wobec Ukrainy w kontekście historycznych zobowiązań.

Podsumowanie

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej to kluczowy krok w jej rozwoju gospodarczym i politycznym, ale Polska oczekuje, że w tym procesie zostaną spełnione także warunki etyczno-historyczne. Kwestia ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej jest jednym z najważniejszych tematów, które muszą zostać rozwiązane, aby relacje polsko-ukraińskie mogły być trwałe i oparte na wzajemnym szacunku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Doświadczony publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version