Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski niewyrównany sezonowo, liczony w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego, wzrósł w III kwartale 2024 r. o 2,7% rok do roku. W analogicznym okresie roku 2023 odnotowano wzrost na poziomie 0,5%. Tym samym potwierdzono wcześniejsze, szybkie szacunki, które również wskazywały na wzrost o 2,7%.

POLECAMY: Tusk odwołał prezesa GUS

„Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w III kwartale 2024 r. zwiększył się realnie o 2,7 proc. rok do roku wobec wzrostu o 0,5 proc. w analogicznym kwartale 2023 r. (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego)” – podano w komunikacie GUS.

Sezonowo wyrównany PKB: Spadek w ujęciu kwartalnym

W ujęciu sezonowo wyrównanym (ceny stałe przy roku odniesienia 2020), realny PKB w III kwartale 2024 r. spadł o 0,1% w stosunku do poprzedniego kwartału, ale był o 1,7% wyższy niż w III kwartale 2023 r. To pokazuje, że dynamika gospodarki w krótkim horyzoncie czasowym pozostaje zmienna.

Wpływ popytu krajowego na gospodarkę

Popyt krajowy okazał się kluczowym czynnikiem wspierającym wzrost gospodarczy. Jego wkład w tempo wzrostu PKB w III kwartale 2024 r. wyniósł +4,2 pkt proc., co było jednak niższym wynikiem niż w II kwartale 2024 r., gdy wpływ ten wyniósł +4,5 pkt proc.

  • Spożycie ogółem: Miało dodatni wpływ na wzrost PKB na poziomie +1 pkt proc., z czego spożycie gospodarstw domowych wyniosło +0,2 pkt proc., a spożycie publiczne +0,8 pkt proc.. Dla porównania, w II kwartale 2024 r. te wskaźniki były wyższe i wynosiły odpowiednio +2,6 pkt proc. oraz +2,2 pkt proc.
  • Akumulacja brutto: Pozytywnie wpłynęła na PKB, generując wkład na poziomie +3,2 pkt proc. To znaczący wzrost w porównaniu do II kwartału, gdy akumulacja brutto miała neutralny wpływ (-0,3 pkt proc.).

Inwestycje i eksport netto

Popyt inwestycyjny w III kwartale 2024 r. miał neutralny wpływ na wzrost PKB (w II kwartale wynosił +0,5 pkt proc.). Natomiast przyrost rzeczowych środków obrotowych wniósł +3,2 pkt proc., co stanowiło wyraźne odbicie po negatywnym wpływie na poziomie -0,8 pkt proc. w II kwartale.

Z kolei eksport netto wywarł negatywny wpływ na dynamikę wzrostu gospodarczego, który pogłębił się do -1,5 pkt proc. w III kwartale (wobec -1,3 pkt proc. w II kwartale).

Podsumowanie

Dane GUS za III kwartał 2024 r. wskazują na umiarkowany wzrost gospodarczy Polski w ujęciu rocznym, wspierany przede wszystkim przez popyt krajowy oraz odbicie w akumulacji brutto. Z drugiej strony, stagnacja inwestycji oraz pogarszający się bilans eksportowy ograniczały potencjalne tempo rozwoju.

Dynamiczne zmiany w strukturze PKB – zwłaszcza różnice między kwartalnymi a rocznymi wskaźnikami – podkreślają potrzebę monitorowania kluczowych obszarów, takich jak konsumpcja, inwestycje i eksport, które będą miały istotny wpływ na przyszłe wyniki gospodarcze.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version