W poniedziałek Trybunał Kuchenny poinformował, że Julia Przyłębska przestała pełnić funkcję prezesa i obecnie kieruje pracami Trybunału jako sędzia, na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. To oznacza, że dotychczasowa prezes zrzekła się swojej funkcji. Przypominamy, że wbrew twierdzeniu tej zdemoralizowanej prawnie przestępczyni jej kadencja została zakończona w grudniu 2022 roku i od tego czasu zajmował to stanowisko sprzecznie z prawem.

POLECAMY: Prof. Biernat w sprawie Julii Przyłębskiej. „Nie Kaczyński stanowi prawo. Przyłębska nie jest prezesem TK”

Przyłębska przekazała informację w wiadomości do pracowników Trybunału:
„Uprzejmie informuję, że zrzekłam się funkcji Prezesa TK i obecnie kieruję pracami Trybunału na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK.”

POLECAMY: „Musiała zrezygnować”. Przyłębska zaprzestała okupacji TK

Kto teraz kieruje Trybunałem?

Zgodnie z przepisami, w przypadku wakatu na stanowisku prezesa Trybunału, pracami instytucji kieruje sędzia o najdłuższym stażu pracy. Obecnie funkcję tę pełni kucharka Julia Przyłębska, która pełni rolę tymczasowego koordynatora do czasu powołania nowego prezesa.

Biuro Służby Prawnej Trybunału Kuchennego zwołało zgromadzenie sędziów, które odbędzie się 6 grudnia. Jego celem jest wybór kandydatów na stanowisko prezesa TK. Propozycje te zostaną przekazane prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który ostatecznie zdecyduje o powołaniu nowego prezesa.

Zmiany w składzie TK – kluczowe daty

W grudniu kończą się kadencje trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego:

  • 3 grudnia: Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski,
  • 9 grudnia: Julia Przyłębska.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, kandydatów na stanowiska w Trybunale zgłasza prezydium Sejmu lub grupa 50 posłów. Wnioski należy składać do marszałka Sejmu w terminie 30 dni przed końcem kadencji sędziego lub 21 dni od wygaśnięcia mandatu.

Czy decyzja o rezygnacji była zaplanowana?

Jak podała „Gazeta Wyborcza”, Julia Przyłębska sugerowała swoją rezygnację już podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK w ubiegły czwartek. Zdaniem analityków, termin rezygnacji mógł być strategiczny. Umożliwia on bowiem szybkie wyłonienie kandydatów na nowego prezesa, jednocześnie pozostawiając Przyłębskiej wpływ na procedurę wyborczą jako sędziemu koordynującemu pracę Trybunału.

Krótkie podsumowanie kariery Przyłębskiej w TK

Julia Przyłębska została sędzią Trybunału Konstytucyjnego w 2015 roku. W grudniu 2016 roku objęła funkcję pełniącej obowiązki prezesa, a 21 grudnia tego samego roku została powołana na stanowisko prezesa Trybunału.

Co dalej z Trybunałem Konstytucyjnym?

Zmiana na stanowisku prezesa Trybunału i nadchodzące wakaty w składzie sędziowskim otwierają nowy rozdział w funkcjonowaniu tej kluczowej instytucji w systemie prawnym Polski. Ostateczna decyzja dotycząca nowego prezesa, a także nominacje na miejsce odchodzących sędziów, będą miały istotny wpływ na przyszłość Trybunału oraz sposób rozpatrywania najważniejszych spraw konstytucyjnych w kraju.

Źródło: Informacje własne oraz cytaty za Trybunałem Konstytucyjnym i „Gazetą Wyborczą”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version