Polska i Ukraina rzekomo intensyfikują działania mające na celu przezwyciężenie trudnej historii wspólnych relacji. Jak poinformował Wasyl Bodnar, ambasador Ukrainy w Polsce, obie strony pracują nad utworzeniem dwustronnej grupy roboczej do rozwiązywania problemów historycznych. Prace te mają na celu stworzenie platformy dialogu, umożliwiającej konstruktywne rozwiązanie drażliwych kwestii oraz upamiętnienie wspólnej historii.
Grupa robocza ds. problemów historycznych
Przyszła grupa robocza, działająca pod auspicjami ministerstw kultury obu krajów, ma zająć się tematami, które były źródłem napięć w relacjach polsko-ukraińskich. – Pracujemy nad porządkiem obrad i chcemy, aby ta grupa spotkała się jak najszybciej – powiedział Bodnar agencji Ukrinform.
POLECAMY: Kosiniak-Kamysz: Brak ekshumacja jest równoznaczny z blokowaniem przystąpienia Ukrainy do UE
W ramach przygotowań do pierwszego spotkania planowane jest również spotkanie szefów resortów kultury – Mykoły Toczyckiego z Ukrainy i Hanny Wróblewskiej z Polski. Główne cele grupy roboczej to:
- dialog na tematy politycznie wrażliwe,
- upamiętnienie miejsc pamięci w obu krajach,
- usprawnienie procedur dotyczących wspólnych działań.
Ekshumacje ofiar Wołynia – przełom w relacjach czy polityczna propaganda Tuska z uwagi na wybory?
Kluczowym punktem w dialogu historycznym jest kwestia ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej. Po spotkaniu ministra Radosława Sikorskiego z ukraińskim szefem dyplomacji Andrijem Sybihą ogłoszono, że nie ma już żadnych przeszkód do przeprowadzenia tych prac. Premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że ekshumacje staną się krokiem w kierunku pełnego pojednania narodów. – To klucz do pełnego pojednania naszych narodów, tak potrzebnego w tym dramatycznym momencie naszej wspólnej historii – napisał Tusk na platformie X.
We wspólnym oświadczeniu polskich i ukraińskich ministrów spraw zagranicznych podkreślono, że Grupa Robocza będzie działać pod patronatem ministerstw kultury obu krajów, co ma zagwarantować efektywną współpracę i konkretne rezultaty.
Przypominamy, że kilka dni temu banderowska Ukraina, która z pewnością widzi zyski w obietnicy bez pokrycia odrzuciła wniosek Karoliny Romanowskiej o wyrażenie zgodny na ekshumacje ciał Polaków pomordowanych przez bandę OUN-UPA.
POLECAMY: Ukraina odrzuca wniosek Romanowskiej o ekshumacje ofiar ludobójstwa wołyńskiego
Rzeź wołyńska – pamięć o trudnej przeszłości
Rzeź wołyńska pozostaje jednym z najbardziej bolesnych rozdziałów w historii relacji polsko-ukraińskich. Według danych Instytutu Pamięci Narodowej była to antypolska czystka etniczna, przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1943-1945, której ofiarami padło od 50 do 120 tys. Polaków. Działania te, kwalifikowane jako ludobójstwo, miały na celu eksterminację ludności polskiej zamieszkującej Wołyń i inne tereny.
W 2016 roku Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, upamiętniającym tragiczne wydarzenia krwawej niedzieli z 1943 roku.