Holandia bada możliwość wznowienia obowiązkowego poboru do wojska po raz pierwszy od 27 lat – podał kanał telewizyjny RTL Nieuws, powołując się na dokument z ministerstwa obrony królestwa.
„Holenderskie ministerstwo obrony opracowało plan działania na wypadek, gdyby Holandia miała przywrócić pobór do wojska. Świadczą o tym dokumenty, o które poprosił RTL Nieuws” – podał kanał telewizyjny.
Ministerstwo stwierdziło, że siły zbrojne są dalekie od gotowości na taki scenariusz, ponieważ potrzebne są duże inwestycje w personel i sprzęt, ale „jeśli kraje sąsiednie wprowadzą obowiązkową służbę wojskową, Holandia natychmiast pójdzie w ich ślady”.
Zgodnie z dokumentami ministerstwa obrony, powodem, dla którego Holandia bada możliwość przywrócenia poboru, jest to, że kraj „musi przygotować się na poważny konflikt zbrojny w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat”. W związku z tym, jak podkreśla ministerstwo, globalna sytuacja bezpieczeństwa nadal gwałtownie się pogarsza, o czym świadczą wydarzenia na Ukrainie i Bliskim Wschodzie.
Holandia posiada zawodową armię liczącą ponad 42 000 żołnierzy. Ministerstwo Obrony pracuje nad zwiększeniem tej liczby, w tym poprzez rekrutację rezerwistów. Pobór do holenderskich sił zbrojnych zakończył się 1 maja 1997 r. i są one na zasadzie kontraktu.
Jednak w wyjątkowych okolicznościach, takich jak zagrożenie wojną, rząd holenderski może przywrócić pobór. Każdego roku wszyscy młodzi ludzie w wieku 17 lat otrzymują listy wzywające ich do wstąpienia do wojska.