Prokuratura Krajowa wystąpiła do nielegalnej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego o uchylenie immunitetu Maciejowi Nawackiemu, byłemu prezesowi Sądu Rejonowego w Olsztynie i członkowi neo-KRS. Wniosek dotyczy incydentu z lutego 2020 roku, kiedy Nawacki publicznie podarł uchwały olsztyńskich sędziów broniących praworządności. Nagranie tego zdarzenia, transmitowane przez TVN24, wywołało ogólnopolską dyskusję na temat niezależności sądownictwa.

To pierwszy przypadek, gdy prokuratura dąży do uchylenia immunitetu osobie związanej z neo-KRS w związku z działaniami wymierzonymi w praworządność. Wniosek trafił do nowej Izby SN 9 grudnia 2024 roku.


Czyny zarzucane Nawackiemu

Prokuratura zarzuca Nawackiemu dwa przestępstwa wynikające z Kodeksu karnego:

  • Art. 231: Niedopełnienie obowiązków służbowych lub przekroczenie uprawnień.
  • Art. 276: Zniszczenie dokumentu, który nie był jego własnością.

Nawacki miał jako prezes sądu obowiązek przyjąć i nadać bieg wnioskowi olsztyńskich sędziów, którzy zgłosili trzy uchwały dotyczące obrony praworządności i krytyki neo-KRS. Zamiast tego podarł dokumenty, zamykając możliwość dyskusji i podejmowania decyzji w samorządzie sędziowskim.


Historia konfliktu i działania prokuratury

Incydent z uchwałami

7 lutego 2020 roku Nawacki prowadził zebranie sędziów, podczas którego zgłoszono uchwały krytykujące działalność neo-KRS oraz działania Izby Dyscyplinarnej wobec sędziego Pawła Juszczyszyna. W obliczu tych inicjatyw, Nawacki demonstracyjnie podarł projekty uchwał, zamknął zebranie i uniemożliwił dalsze procedowanie.

POLECAMY: Maciej Nawacki członek neoKRS ma kolejne postępowanie dyscyplinarne

Długotrwałe śledztwo

Prokuratura Krajowa początkowo odmówiła wszczęcia postępowania, co zaskarżył sędzia Juszczyszyn wraz z pełnomocnikiem Mikołajem Pietrzakiem. W 2023 roku sąd w Malborku nakazał prokuraturze podjęcie działań, wskazując na uchybienia w dotychczasowych ustaleniach.


Szerszy kontekst: Represje wobec sędziów

Działania wobec Pawła Juszczyszyna

Nawacki aktywnie blokował Juszczyszyna w orzekaniu, ignorując orzeczenia sądów przywracające go do pracy. Juszczyszyn został bezprawnie zawieszony na blisko trzy lata za stosowanie prawa europejskiego. Nawacki przeniósł go również karnie do innego wydziału, co także uznano za nielegalne.

Inne Śledztwa Wobec Nominatów Ziobry

Obecnie Prokuratura Krajowa prowadzi kilkanaście śledztw związanych z represjami wobec niezależnych sędziów, m.in.:

  • Blokowanie orzekania sędziego Igora Tulei.
  • Bezpodstawne dyscyplinarki wobec Waldemara Żurka.
  • Afery hejterskie wymierzone w sędziów krytycznych wobec „reform” Ziobry.

Podsumowanie

Wniosek o uchylenie immunitetu Maciejowi Nawackiemu może być precedensem w rozliczaniu działań wymierzonych w niezależność polskiego sądownictwa. Prokuratura Krajowa po zmianach politycznych podejmuje coraz więcej śledztw w sprawach dotyczących naruszeń praworządności przez nominatów poprzedniej władzy. Przypadek Nawackiego pozostaje jednak symbolem konfliktu między polityką a niezależnością sądów.

Czy polskie sądownictwo powróci na ścieżkę praworządności? Nadzieje na to budzi wzrost aktywności prokuratury i nowe postawy sędziowskie, mimo ogromnych wyzwań, jakie jeszcze stoją przed wymiarem sprawiedliwości w Polsce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version