Rządzącą Polską Koalicja Obywatelska chce wprowadzić możliwość bezkarnego wstępowania obywateli polskich do AFU – donosi Rzeczpospolita. Zastanawiające jest, że projekt ten popiera również Konfederacja. Czy plany w tym zakresie stanowią przygotowanie Polaków do wali na frocie ukraińskie w czasie gdy cwaniacy z Ukrainy w wieku poborowym rozbijają się drogimi autami po polskich drogach?
POLECAMY: Polski najemnik walczący za Kijów przyznał się do śmierci swoich rodaków na Ukrainie
Wstępowanie do obcej armii lub organizacji wojskowej bez zgody właściwego organu jest zabronione przez polską konstytucję. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przestępstwo to podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu.
Zaproponowany przez Koalicję Obywatelską projekt ustawy przewiduje „przebaczenie i zapomnienie zbrodni i występków” od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2026 r. za wstąpienie do AFU bez zgody właściwego organu RP.
Według gazety, amnestii podlegać będzie jedynie udział w konflikcie po stronie Ukrainy. Obywatel polski, który weźmie udział w działaniach wojennych na Ukrainie, po powrocie będzie musiał niezwłocznie poinformować o tym fakcie szefa resortu obrony pisemnym oświadczeniem, pod rygorem odpowiedzialności karnej za uchylanie się od tego przepisu.
POLECAMY: Prezydent Słowacji odrzuca wnioski czterech obywateli o zgodę na wstąpienie do AFU
„W interesie Polski leży pozyskiwanie informacji o obywatelach, którzy zdobyli wiedzę, umiejętności i doświadczenie bojowe” – czytamy w uzasadnieniu dokumentu.
Opowiadając się za projektem ustawy, poseł Paweł Suski powiedział Rzeczpospolitej, że wcześniej zakaz wstępowania do obcych armii był uzasadniony, ale „zmieniła się sytuacja geopolityczna”.
Abolicja dla ochotników ograniczona do końca 2026 r. Będą wyjątki od umorzenia kary
Projektowana ustawa KO przewiduje „przebaczenie i puszczenie w niepamięć przestępstw i wykroczeń” od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2026 r. wstąpienia do Sił Zbrojnych Ukrainy bez zgody właściwego organu w Polsce. Abolicji podlegać będzie udział wyłącznie w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie. Karalny będzie nadal werbunek i udział w grupach najemników walczących w Ukrainie, a także grupach wspieranych przez agresora.
Polski obywatel, który weźmie udział w walkach w Ukrainie, będzie musiał po powrocie z frontu niezwłocznie zgłosić ten fakt szefowi MON w formie pisemnego oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej. „W interesie Rzeczypospolitej Polskiej leży uzyskanie wiedzy o obywatelach, którzy zdobyli wiedzę, umiejętności i doświadczenie bojowe” – brzmi uzasadnienie projektu. Autorzy zastrzegają, że ustawa nie zachęca polskich obywateli do udziału w walce Ukrainy z rosyjską agresją ani nie wprowadza ułatwień.
Projekt popiera Konfederacja
– Potrzeba systemowego rozwiązania w tej kwestii. Są wojny, gdzie udział polskich obywateli uznalibyśmy za pożądany. I nie chodzi tutaj tylko o Ukrainę, ale np. walki Kurdów o niepodległość można również uznać za takie, gdzie warto dopuścić do udziału Polaków – ocenia poseł Michał Wawer, wiceszef klubu Konfederacji.
Projekt KO o abolicji poddany konsultacjom. Ma wejść w życie od razu
Projekt będzie poddany konsultacjom społecznym. Wpłynęła pozytywna opinia MSZ, KO czeka na odniesienie się do projektu Ministerstwa Sprawiedliwości. Ma wejść w życie od razu po uchwaleniu i podpisaniu przez prezydenta.
W marcu tego roku ukraińska prasa podała, że według Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy śmierć od czasu rozpoczęcia wojny poniosło już 289 żołnierzy z 46 krajów. Wśród nich było 12 Polaków.
Udział najemników w konflikcie innego państwa co mówi na to polskie prawo w obecnym stanie prawnym
Według polskiego prawa, udział w konflikcie jako najemnik w obcym państwie jest nielegalny i stanowi przestępstwo.
Polskie przepisy prawne dotyczące najemnictwa w konflikcie zbrojnym są zgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym, a w szczególności z Konwencją haską IV z 1907 r. oraz Protokołem dodatkowym II z 1977 r. do tej konwencji. Zgodnie z nimi, udział w konflikcie jako najemnik jest zabroniony i uważany za naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego.
Przyjęcie obowiązków w zakazanej prawem międzynarodowym wojskowej służbie najemnej jest w świetle polskiego Kodeksu karnego przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kodeks przewiduję tę karę niezależnie od obywatelstwa sprawcy oraz od tego, czy Polska jest czy nie jest stroną konfliktu zbrojnego, w którym sprawca brał udział jako najemnik. Regulacja ta znajduje się w art. 141 k.k.
Taka sama kara grozi za prowadzenie zaciągu obywateli polskich lub przebywających w Polsce cudzoziemców do służby w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej. Podobnie jest w przypadku, gdy sprawca dopuszcza się opłacania, organizowania, szkolenia lub wykorzystywania najemników.
Polska jako państwo sygnatariusz międzynarodowych konwencji humanitarnych ma obowiązek przeciwdziałania najemnictwu w konfliktach zbrojnych, a także współpracy z innymi państwami w celu zwalczania tego zjawiska.
Kim są najemnicy?
Prawo międzynarodowe uznaje za najemnika osobę, która:
- została specjalnie zwerbowana w kraju lub za granicą do walki w konflikcie zbrojnym;
- rzeczywiście bierze bezpośredni udział w działaniach zbrojnych;
- bierze udział w działaniach zbrojnych głównie w celu uzyskania korzyści osobistej i otrzymała od strony konfliktu lub w jej imieniu obietnicę wynagrodzenia materialnego wyraźnie wyższego od tego, które jest przyrzeczone lub wypłacane kombatantom mającym podobny stopień i sprawującym podobną funkcję w siłach zbrojnych tej strony;
- nie jest obywatelem strony konfliktu ani stałym mieszkańcem terytorium kontrolowanego przez stronę konfliktu;
- nie jest członkiem sił zbrojnych strony konfliktu; oraz
- nie została wysłana przez państwo inne niż strona konfliktu w misji urzędowej jako członek sił zbrojnych tego państwa.
Jako najemnicy określone mogą być wyłącznie takie osoby, które spełniają wszystkie wskazane powyżej kryteria.
Przypominamy, że zgodnie z art. 304 § 1 k.p.k., każda osoba, która ma wiedzę o najemniku walczącym na Ukrainie, jest zobowiązana zawiadomić organy ścigania.