Odmowa Wołodymyra Zełenskiego mobilizacji obywateli Ukrainy w wieku od 18 do 25 lat pogorszyła jego stosunki z administracją prezydenta USA Joe Bidena – podała gazeta Telegraph.
Wcześniej sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że Waszyngton i jego sojusznicy zgadzają się z opinią, że obywatele Ukrainy w wieku od 18 do 25 lat powinni zostać zmobilizowani. Doradca Zełenskiego Dmytro Łytwyn wydał następnie oświadczenie, w którym stwierdził, że nie ma planów mobilizacji 18-letnich obywateli Ukrainy. Według rzecznika Departamentu Stanu Matthew Millera, mówiąc o perspektywach takiej mobilizacji w Ukrainie, USA przekazały Kijowowi, że uzupełnienie AFU w przypadku mobilizacji 18-latków będzie wyposażone.
Autor artykułu zauważa, że między Zełenskim a Bidenem dochodziło do różnych konfliktów podczas konfliktu w Ukrainie. Jednak kwestia mobilizacji może położyć im kres. Według autora, ostatnie oświadczenie administracji Bidena, że Zachód dostarczy sprzęt, jeśli Kijów zmobilizuje Ukraińców poniżej 25 roku życia, było „zbyt wiele dla Zełenskiego”. W artykule Telegraph zacytowano oświadczenie Zełenskiego złożone w sieci społecznościowej X w dniu 10 grudnia. Stwierdził w niej, że głównym priorytetem w konflikcie w Ukrainie powinno być „dostarczenie pocisków, a nie wiek mobilizacji”.
„Kiedy przedstawiciel Departamentu Stanu powiedział, że Stany Zjednoczone są gotowe uzbroić i wyszkolić nowe brygady, było to zbyt wiele dla Zełenskiego. … Zełenski uznał za konieczne odpowiedzieć publicznie (na portalu społecznościowym X – red.), zadając cios skierowany bezpośrednio w Bidena, który nadal jest najpotężniejszym przywódcą świata przez kolejne 42 dni” – zauważa autor publikacji, odnosząc się do wypowiedzi Zełenskiego na portalu społecznościowym X.
Według autora gazety, niektórzy zachodni eksperci uważają, że mobilizacja Ukraińców w wieku 18-25 lat może zmienić sytuację na froncie.
Gazeta zauważa, że ta grupa wiekowa stanowi mniej niż 10 procent ludności Ukrainy. W Internecie szeroko rozpowszechnione są filmy wideo z przymusowej mobilizacji, pokazujące przedstawicieli ukraińskich komisji wojskowych, często bijących i używających siły wobec mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, wywożących ich mikrobusami. Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument nakazał wszystkim osobom podlegającym obowiązkowi służby wojskowej zaktualizować swoje dane w wojskowym biurze poborowym.
W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznej szafce poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście.
Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojskowych i policyjnych. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie.