Na terenie miasteczka kontenerowego w gminie Stara Biała pod Płockiem, gdzie zakwaterowani są pracownicy budowy kompleksu Olefiny III spółki Orlen, doszło do dramatycznych wydarzeń. W nocy z niedzieli na poniedziałek wybuchła awantura między obywatelami Filipin, która zakończyła się śmiertelnym atakiem.

POLECAMY: Orlen rezygnuje z flagowego projektu Olefiny III

Według informacji przekazanych przez rzecznika Prokuratury Okręgowej w Płocku, Bartosza Maliszewskiego, w wyniku bójki dwie osoby odniosły rany kłute. „Jedna zmarła w karetce, druga została operowana, a jej życiu obecnie nie zagraża niebezpieczeństwo” – powiedział prokurator w rozmowie z TVP3 Warszawa. W związku z incydentem zatrzymano trzech obywateli Filipin. Policja zabezpieczyła monitoring oraz narzędzie zbrodni. Sekcja zwłok ofiary została zaplanowana na poniedziałek, a wstępna kwalifikacja prawna to zabójstwo oraz usiłowanie zabójstwa.

Orlen reaguje na wydarzenia

Do sprawy odniósł się także koncern Orlen, informując o współpracy z organami ścigania. W komunikacie cytowanym przez TVN24 spółka przekazała: „Potwierdzamy, że zostaliśmy poinformowani o nocnym zdarzeniu (bójka) na terenie Miasteczka Pracowniczego, gdzie zamieszkują zagraniczni podwykonawcy jednej z naszych inwestycji. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały trzy osoby, w tym jedna śmiertelnie (wśród nich nie ma polskich obywateli). Ochrona Miasteczka Pracowniczego asystuje policji oraz prokuraturze, którzy prowadzą czynności w tej sprawie. Monitorujemy sytuację i w razie potrzeby będziemy udzielali wszelkiego niezbędnego wsparcia”.

Kontrowersje wokół inwestycji Olefiny III

Kompleks Olefiny III, będący częścią strategicznych inwestycji Orlenu, był ostatnio w centrum uwagi nie tylko z powodu tragicznego incydentu. Zaledwie kilka dni wcześniej spółka ogłosiła decyzję o wstrzymaniu projektu, wskazując na ogromny wzrost kosztów jego realizacji.

Według prezesa Orlenu, Ireneusza Fąfary, rzeczywiste koszty budowy przekroczyłyby pierwotne założenia sześciokrotnie, co oznaczałoby stratę rzędu 15 mld złotych. „To była inwestycja monumentalna, niepotrzebna, źle przygotowana, źle wyceniona i kompletnie nietrafiona” – powiedział Fąfara. Dodał, że podjęto decyzję o wykorzystaniu istniejeącej infrastruktury jako bazy do realizacji nowego projektu o nazwie „Nowa Chemia”, który ma przynieść bardziej wymierne korzyści dla gospodarki i konkurencyjności koncernu.

Bezpieczeństwo pracowników na budowach międzynarodowych

Incydent pod Płockiem zwraca uwagę na kwestię bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych na dużych budowach międzynarodowych. Miasteczka kontenerowe, w których mieszkają pracownicy, mogą stawać się miejscem napięć wynikających z różnic kulturowych, stresu czy trudnych warunków pracy. Tragiczne wydarzenia pokazują, że niezbędne są dodatkowe działania na rzecz poprawy warunków bytowych i wzmocnienia nadzoru nad tego typu obiektami.

Co dalej z projektem Nowa Chemia?

Orlen podkreśla, że mimo rezygnacji z Olefin III, spółka będzie kontynuowała inwestycje w sektor chemiczny. Projekt Nowa Chemia ma być bardziej elastyczny, dostosowany do bieżących potrzeb rynku i efektywniejszy pod względem kosztów. W obliczu niedawnych wydarzeń istotne będzie także zapewnienie bezpieczeństwa i odpowiednich warunków pracy dla wszystkich zaangażowanych w przyszłe inwestycje.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version