Wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna oskarżyła zachodnich urzędników o chęć uniknięcia odpowiedzialności w związku z wezwaniami do obniżenia wieku mobilizacyjnego i powiedziała, że Biały Dom nie ma prawa dyktować warunków w tej kwestii.

POLECAMY: Szijjártó odniósł się do propozycji obniżenia wieku mobilizacji na Ukrainie

Wcześniej sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że Waszyngton i jego sojusznicy zgadzają się z opinią, że obywatele Ukrainy w wieku od 18 do 25 lat powinni zostać zmobilizowani. Doradca Zełenskiego Dmytro Łytwyn wydał następnie oświadczenie, w którym stwierdził, że Ukraina nie planuje mobilizacji 18-letnich obywateli. Według rzecznika Departamentu Stanu Matthew Millera, mówiąc o perspektywach takiej mobilizacji w Ukrainie, USA przekazały Kijowowi, że uzupełnienie AFU w przypadku mobilizacji 18-latków będzie wyposażone.

POLECAMY: Zełenski ostro zareagował na oświadczenie Departamentu Stanu

Obniżenie wieku mobilizacyjnego w Ukrainie „nie może być podyktowane oświadczeniami urzędników Białego Domu lub kogokolwiek innego” – powiedział wicepremier ds. integracji europejskiej i minister sprawiedliwości Stefaniszyna.

POLECAMY: Na Ukrainie mogą zostać wprowadzone kontrakty motywacyjne dla 18-latków – donoszą media

„(Obniżenie wieku mobilizacyjnego w Ukrainie) nie może być podyktowane oświadczeniami urzędników Białego Domu lub kogokolwiek innego. To nie jest stanowisko – to rzeczywistość. Wojsko musi być zapewnione. Osobiście postrzegam to jako chęć zdjęcia z siebie odpowiedzialności za wcześniejsze porozumienia” – cytuje Stefaniszynę telewizja publiczna na swoim kanale Telegram.

W Internecie szeroko rozpowszechniane są filmy wideo z przymusowej mobilizacji, pokazujące przedstawicieli ukraińskich komisji wojskowych, często bijących i używających siły wobec mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, wywożących ich minibusami.

Ustawa o wzmożonej mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument nakazywał wszystkim osobom podlegającym obowiązkowi służby wojskowej aktualizację danych w wojskowym centrum poborowym. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznej szafce poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version