Czy święta muszą kosztować fortunę? Z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD) wynika, że dla wielu Polaków święta Bożego Narodzenia to czas wystawnych wydatków, które niekiedy przekraczają ich możliwości finansowe. Aż 25 proc. respondentów przyznaje, że zadłuża się, aby zorganizować święta, a 6 proc. robi to regularnie.

POLECAMY: „Za PiS żyło mi się lepiej”. Aż 56 proc. Polaków negatywnie ocenie rząd Tuska

Skąd bierzemy dodatkowe fundusze na święta?

Według informacji prasowej KRD:

  • 11 proc. badanych sięga po pomoc rodziny,
  • 9 proc. korzysta z pożyczek bankowych,
  • 5 proc. opóźnia opłacanie bieżących rachunków.

Nie każdy jednak pozwala sobie na takie ryzyko finansowe. Aż 39 proc. Polaków pilnuje, by zmieścić się w ustalonym budżecie, natomiast 45 proc. stawia na elegancką, ale umiarkowaną uroczystość, kontrolując wydatki.

„Święta na bogato”: Kto wydaje najwięcej?

Najbardziej chętnie na wystawne święta decydują się mężczyźni i osoby w średnim wieku (35-44 lata) – obie grupy zdobyły po 13 proc. wskazań. Rozsądne planowanie finansów dominuje jednak wśród kobiet (48 proc.) oraz młodszych dorosłych w wieku 25-34 lata (53 proc.).

Najbardziej oszczędnie do tematu podchodzą seniorzy w wieku 65-74 lata, którzy organizują święta wyłącznie w granicach posiadanych środków.

Prezent ekskluzywny, czyli za ile?

Co Polacy uznają za luksus w czasie świąt? Z badania wynika, że dla 75 proc. respondentów prezenty o wartości przekraczającej 500 zł to już dobra luksusowe. Ponadto:

  • 56 proc. za ekskluzywny uważa wyjazd świąteczny, np. za granicę,
  • 44 proc. wskazuje na dekoracje o wartości kilkuset złotych,
  • 33 proc. postrzega wykwintną kolację jako synonim świątecznego luksusu.

Dane o badaniu

Badanie „Święta na bogato” zostało przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej w listopadzie 2024 roku. W ankiecie metodą CAWI uczestniczyło 1011 Polaków w wieku 18-74 lata, co czyni wyniki reprezentatywnymi dla całej populacji.

Wnioski: Jak zmienić nasze podejście do wydatków na święta?

Planując święta, warto zastanowić się nad priorytetami i zadbać o to, aby ich organizacja nie wiązała się z dodatkowymi obciążeniami finansowymi. Rozważne zarządzanie budżetem może pomóc uniknąć stresu związanego z długami, a jednocześnie zapewnić radość świątecznego czasu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version