Decyzja byłego wiceministra rządu PiS Marcina Romanowskiego o ucieczce na Węgry przed polskim wymiarem sprawiedliwości wywołała falę krytyki wśród Polaków. Zgodnie z wynikami sondażu IBRiS dla Radia Zet, aż 69,9 proc. respondentów oceniło ten krok negatywnie. Co piąty badany nie miał zdania na ten temat, a tylko 12,9 proc. uznało decyzję Romanowskiego za dobrą. Wyniki badania pokazują złożoność opinii publicznej i polityczne podziały w Polsce.

POLECAMY: „Międzynarodowy skandal”. Węgierska opozycja oburzona przyznaniem azylu Romanowskiemu

Jak Polacy oceniają decyzję Marcina Romanowskiego?

Na pytanie „Jak ocenia Pan/Pani decyzję byłego wiceministra rządu PiS Marcina Romanowskiego o ucieczce na Węgry przed polskim wymiarem sprawiedliwości?”, odpowiedzi były zdecydowanie krytyczne. Negatywną ocenę wyraziło 69,9 proc. respondentów:

  • 55,5 proc. stwierdziło, że decyzja była „zdecydowanie zła”,
  • 14,4 proc. uznało, że była „raczej zła”.

Pozytywnie o decyzji Romanowskiego wypowiedziało się tylko 12,9 proc. badanych:

  • 8 proc. oceniło ją jako „zdecydowanie dobrą”,
  • 4,9 proc. uznało ją za „raczej dobrą”.

Co piąty ankietowany (17,2 proc.) nie miał zdania lub zadeklarował brak zainteresowania tematem.

Podziały polityczne wśród respondentów

Wyniki sondażu wskazują różnice w ocenie decyzji Romanowskiego w zależności od preferencji politycznych respondentów:

  • Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości: Środowisko, z którego wywodzi się Romanowski, jest podzielone. Aż 37 proc. wyborców PiS oceniło decyzję negatywnie, 26 proc. pozytywnie, a 36 proc. deklarowało brak zdania.
  • Wyborcy Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy: Jednomyślnie skrytykowali decyzję. Wśród ankietowanych wyborców Lewicy aż 100 proc. odpowiedziało, że decyzja była „zdecydowanie zła”.
  • Wyborcy Trzeciej Drogi (Polska 2050 i PSL): 14 proc. z tej grupy oceniło decyzję „raczej dobrze”, ale nikt nie wybrał opcji „zdecydowanie dobrze”. Negatywnie wypowiedziało się 83 proc. ankietowanych (69 proc. „zdecydowanie złe”, 14 proc. „raczej złe”).

Metodologia badania

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie Radia Zet w dniach 20-21 grudnia 2024 roku. W badaniu wzięło udział 1067 osób, a metodologia opierała się na wywiadach telefonicznych (CATI). Próba była reprezentatywna pod względem płci, wieku oraz miejsca zamieszkania respondentów.

Znaczenie wyników sondażu

Wyniki sondażu pokazują, że decyzja Marcina Romanowskiego o ucieczce z kraju nie znajduje zrozumienia wśród większości Polaków. Szczególnie istotnym sygnałem jest fakt, że negatywną opinię wyraża znaczną część wyborców PiS – partii, której Romanowski był częścią. Jednomyślna krytyka ze strony wyborców opozycji potwierdza, że sprawa budzi silne emocje i wpływa na polityczny krajobraz Polski.

Podsumowanie

Decyzja byłego wiceministra rządu PiS Marcina Romanowskiego o ucieczce na Węgry pozostaje kontrowersyjna i odbija się szerokim echem w opinii publicznej. Wyniki sondażu IBRiS wskazują na głębokie podziały w polskim społeczeństwie, zarówno pod względem politycznym, jak i moralnym. Czy takie decyzje wpłyną na przyszłe wyniki wyborów i układ sił na polskiej scenie politycznej? Czas pokaże, ale już teraz wiadomo, że sprawa Romanowskiego będzie jeszcze długo dyskutowana.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version