Ukraińcy, stanowiący największą grupę cudzoziemców pracujących w Polsce, coraz śmielej określają swoje oczekiwania finansowe. Jak wynika z najnowszych danych, większość z nich oczekuje wynagrodzenia w przedziale 4000-7700 zł netto miesięcznie, co wyraźnie przewyższa żądania innych grup zagranicznych pracowników. Czy te oczekiwania są adekwatne do ich umiejętności, czy może stanowią próbę dowartościowania się na rynku pracy?

POLECAMY: Ochojska ponowienie szerzy fake newsy o rzekomym wpływie do budżetu podatków od Ukraińców

Rosnąca liczba ukraińskich pracowników w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w lutym 2024 roku liczba Ukraińców zatrudnionych w Polsce przekroczyła 755 tys. Najwięcej z nich pracuje w województwach mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim, skupiając się głównie na takich sektorach jak administracja, budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, transport oraz usługi.

Nie są to jednak jedyni zagraniczni pracownicy w Polsce. Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wzrosła w ciągu ostatniej dekady dziesięciokrotnie. Obok Ukraińców, dużą grupę stanowią Białorusini (129,4 tys.), Gruzini (26,2 tys.), Hindusi (20,5 tys.) oraz obywatele Mołdawii (14,8 tys.).

Wymagania finansowe a umiejętności

Wysokość wynagrodzeń oczekiwanych przez Ukraińców może budzić pytania o ich adekwatność do posiadanych kwalifikacji. Jak zauważają eksperci, część z nich wnosi do polskiego rynku pracy cenione kompetencje i wieloletnie doświadczenie zawodowe. Dotyczy to szczególnie branż technicznych oraz transportu, gdzie zapotrzebowanie na pracowników stale rośnie. Z drugiej strony, pojawiają się głosy sugerujące, że niektóre żądania mogą być przesadzone, wynikając bardziej z potrzeb wizerunkowych niż rzeczywistej wartości rynkowej.

Dane potwierdzające dynamiczny wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Według Centralnego Rejestru Ubezpieczonych, liczba osób posiadających obywatelstwo inne niż polskie, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, wzrosła z 184,2 tys. w grudniu 2015 roku do 1127,7 tys. w grudniu 2023 roku.

Szczególnie dynamiczny wzrost odnotowano w grupie pracowników z krajów takich jak Turkmenistan (62-krotny wzrost), Gruzja (52-krotny wzrost), Indonezja (50-krotny wzrost) czy Kolumbia (48-krotny wzrost). Obserwowany trend wskazuje na rosnące zainteresowanie pracą w Polsce nie tylko wśród sąsiadów zza wschodniej granicy, ale również obywateli z bardziej odległych zakątków świata, takich jak Filipiny czy Zimbabwe.

Konieczność uproszczenia procedur

Rosnąca liczba obcokrajowców w Polsce jest odpowiedzią na kurczące się zasoby ludności w wieku produkcyjnym. Jak podkreślają przedstawiciele firm, konieczne jest uproszczenie procedur związanych z zatrudnieniem pracowników z krajów trzecich oraz skrócenie czasu ich realizacji. Takie zmiany mogłyby przyspieszyć proces rekrutacji i zmniejszyć bariery administracyjne, które obecnie stanowią wyzwanie dla wielu przedsiębiorstw.

Podsumowanie

Oczekiwania wynagrodzeniowe Ukraińców pracujących w Polsce są wyższe niż żądania innych grup cudzoziemców, co może wynikać z ich doświadczenia zawodowego, specyfiki branż, w których są zatrudniani, oraz sytuacji na rynku pracy. Rosnąca liczba pracowników z zagranicy to jednak nie tylko wyzwanie, ale i szansa dla polskiej gospodarki. Kluczowe będzie dostosowanie przepisów i uproszczenie procedur, co pozwoli efektywniej wykorzystywać potencjał cudzoziemców w Polsce.

Zjawisko to z pewnością będzie podlegało dalszej obserwacji i analizie, ponieważ wpływa ono nie tylko na rynek pracy, ale także na strukturę społeczną i gospodarkę kraju.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. A z jakiej racji? Nie znają polskiego i nie są specjalistami. Bawią mnie ich lekarze po studiach on linę.

Napisz Komentarz

Exit mobile version