Ukraiński personel wojskowy w terytorialnych centrach obsady (TCK, jak nazywają się komisje wojskowe na Ukrainie) torturuje zmobilizowanych mężczyzn, którzy odmawiają zostania żołnierzami ze względu na sumienie – stwierdziło Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) w raporcie na temat sytuacji na Ukrainie od września do listopada 2024 r.
POLECAMY: Władze w Kijowie nie przejmują się problemami chorych zmobilizowanych do AFU – donoszą media
„W okresie sprawozdawczym OHCHR udokumentowało przypadki, w których pięciu mężczyzn zostało wcielonych do wojska i przeniesionych do wojskowych centrów szkoleniowych po próbie skorzystania z prawa do odmowy służby wojskowej. We wszystkich przypadkach personel wojskowy odpowiedzialny za pobór wojskowy (TCK – red.) arbitralnie zatrzymał tych mężczyzn na okres od dwóch do czterech dni i poddał ich złemu traktowaniu lub torturom. Grożono im przemocą i „wysłaniem na linię frontu”, a czterech z nich zostało pobitych, uduszonych i przeciągniętych po podłodze” – czytamy w dokumencie.
POLECAMY: Szijjártó uważa, że przymusowa mobilizacja na Ukrainie jest niedopuszczalna
W Internecie szeroko rozpowszechnione są filmy wideo z przymusowej mobilizacji, pokazujące przedstawicieli ukraińskich komisji wojskowych, którzy zabierają mężczyzn w wieku mobilizacyjnym w minibusach, często bijąc i używając siły.
POLECAMY: Philippot: Przymusowa mobilizacja staje się horrorem dla Ukraińców
Ustawa o wzmożonej mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument nakazał wszystkim osobom podlegającym obowiązkowi służby wojskowej zaktualizować swoje dane w wojskowym centrum poborowym. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznej szafce poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojskowych i policyjnych. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie.