Do poważnego wypadku drogowego doszło 1 stycznia około godziny 3:00 na ulicy Rejowieckiej w Krasnymstawie. Zdarzenie to, w którym brał udział nietrzeźwy kierowca, mogło mieć tragiczne konsekwencje. Oto szczegóły tej sprawy oraz jakie konsekwencje prawne grożą sprawcy.

POLECAMY: Bożonarodzeniowy wysyp ukraińskich przestępców na polskich drogach

Szczegóły zdarzenia

Funkcjonariusze krasnostawskiej policji otrzymali zgłoszenie o wypadku drogowym, w wyniku którego samochód marki Skoda uderzył w przydrożne drzewo. Na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że 36-letni obywatel Ukrainy, kierujący pojazdem, najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków ruchu. Stracił panowanie nad autem, co doprowadziło do zjazdu z drogi i uderzenia w drzewo.

Podczas badania stanu trzeźwości okazało się, że kierowca miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Jechał z dwójką pasażerów, z których jeden został przetransportowany do szpitala w Zamościu przez załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a drugi karetką do szpitala w Krasnymstawie.

Kierujący, po przeprowadzeniu badań w szpitalu, został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Teraz będzie musiał wytłumaczyć swoje zachowanie przed sądem.

Jakie konsekwencje grożą sprawcy?

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz spowodowanie wypadku drogowego 36-latkowi grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Ponadto może otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz wysoką grzywnę.

W Polsce prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem określonym w art. 178a § 1 Kodeksu karnego, który mówi: „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. W przypadku spowodowania wypadku z osobami rannymi kary mogą być surowsze.

Dlaczego jazda pod wpływem alkoholu jest tak niebezpieczna?

Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu poważnie wpływa na zdolność kierowcy do podejmowania odpowiednich decyzji na drodze. Alkohol:

  • Opóźnia czas reakcji,
  • Zmniejsza zdolność oceny odległości i prędkości,
  • Powoduje utratę koncentracji i koordynacji ruchowej,
  • Wzmaga skłonność do podejmowania ryzykownych decyzji.

Nietrzeźwi kierowcy stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. W 2023 roku na polskich drogach doszło do ponad 2 tysięcy wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców, w wyniku których wiele osób poniosło śmierć lub zostało poważnie rannych.

Apel do kierowców

Policja apeluje o odpowiedzialne zachowanie na drodze. Pamiętajmy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to nie tylko łamanie prawa, ale przede wszystkim ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia innych ludzi. Jeśli widzisz osobę, która zamierza prowadzić po spożyciu alkoholu, reaguj – możesz zapobiec tragedii.

Podsumowanie

Wypadek w Krasnymstawie to kolejny przykład na to, jak poważne konsekwencje może mieć jazda pod wpływem alkoholu. Sprawca będzie teraz odpowiadał przed sądem, a jego nieodpowiedzialne zachowanie mogło kosztować życie pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Każdy z nas może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, podejmując odpowiedzialne decyzje i reagując na zachowania innych.

Pijani Ukraińcy na drogach stają się normą w Polsce. Najgorzej w tym wszystkim jest to, że politycy obecnej koalicji jak i ci sprawujący władze przed wyborami bagatelizują temat przestępczości dokonywanej przez Ukraińców, których wpuścili do naszego kraju bez zgodny narodu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version