W ostatnim wywiadzie dla programu „Єдині новини” (Zjednoczone wiadomości), prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ujawnił, że niektórzy wysocy rangą urzędnicy europejscy proponują Ukrainie przyjęcie z powrotem swoich obywateli, którzy nie pracują i nie płacą podatków w krajach Unii Europejskiej.

POLECAMY: „Niech Zełenski sam idzie walczyć”. Dezerterzy z Ukrainy awanturują się w warszawskim punkcie paszportowym

„Dlaczego nie mówią o tym publicznie? Bo wiedzą, jak ludzie mogą zareagować w ich społeczeństwach – jak to jest, nie pomagać Ukrainie. Jak to tylko możliwe. Co z tego, że mają wojnę” – skomentował Zełenski, dodając, że takie stanowisko jest reprezentowane przez część przywódców i urzędników rządowych, a nie przez zwykłych ludzi w Europie.

Ukraińcy w UE: Statystyki i realia

Jak wynika z danych MSWiA na grudzień 2024 roku, w Polsce mieszka ponad 1,5 miliona Ukraińców, z czego blisko milion objęty jest ochroną czasową. W całej Unii Europejskiej status ochrony tymczasowej posiada już 4,19 miliona Ukraińców, a we wrześniu 2024 roku ich liczba wzrosła o kolejne 33 tysiące.

Jednakże część europejskich liderów dostrzega problemy związane z uchodźcami, którzy nie angażują się zawodowo w krajach goszczących. To właśnie na tej podstawie pojawiły się sugestie o konieczności ich powrotu na Ukrainę.

Powrót do ojczyzny: Plany i nadzieje

Prezydent Zełenski podkreślił, że wielu Ukraińców będzie chciało wrócić do swojego kraju po zakończeniu wojny. „Kiedy skończy się ten czy inny etap tej wojny albo rakiety nie będą już latały nad głowami cywili – jestem pewien, że duża część ludzi zacznie wracać” – powiedział.

Zełenski wyraził również przekonanie, że powrót będzie związany z programami odbudowy Ukrainy. Już teraz trwają prace nad planami gospodarczymi, które mają na celu przyciągnięcie inwestycji oraz stworzenie miejsc pracy.

„Jeśli nie będzie stanu wojennego, Ukraina będzie wydawać pieniądze na odbudowę państwa. Napłyną duże pieniądze, różne. Z biznesu. Rosyjskie zamrożone aktywa” – zapowiedział Zełenski.

Budżet i przyszłość gospodarcza

Prezydent zwrócił uwagę, że obecnie 1,4 bln hrywien z ukraińskiego budżetu przeznaczono na sektor bezpieczeństwa i obrony. W jego ocenie odsetek tych środków zostanie szybko zwrócony po zakończeniu konfliktu, a odbudowa kraju stanie się motorem napędowym gospodarki.

Europejskie dylematy

Sytuacja ukraińskich uchodźców w Europie pozostaje wyzwaniem dla rządów krajów UE. Z jednej strony istnieje potrzeba wspierania Ukrainy i jej obywateli w czasie wojny. Z drugiej, pojawia się presja na znalezienie rozwiązań, które pozwolą odciążyć systemy socjalne krajów przyjmujących. Słowa Zełenskiego rzucają światło na te dylematy, ujawniając trudne rozmowy, które toczą się na najwyższych szczeblach europejskiej polityki.

Podsumowanie

Ukraina stoi przed wyzwaniem przyciągnięcia swoich obywateli z powrotem do kraju po wojnie, podczas gdy Europa zmaga się z napięciami związanymi z przyjmowaniem uchodźców. Jak zauważył Wołodymyr Zełenski, kluczowe będzie zakończenie konfliktu oraz stworzenie warunków do odbudowy i rozwoju. Jedno jest pewne – przyszłość ukraińskich uchodźców będzie tematem dalszych debat na arenie międzynarodowej.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2025/01/Zelenski-o-nierobach-ukrainskich-w-UE.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version