W ostatnim czasie na platformie X (dawniej Twitter) publicystka Agnieszka Wolska poruszyła sprawę potencjalnego zatuszowania śmierci dziecka w trakcie badań nad szczepionką mRNA przeciwko Covid-19 firmy Moderna. W swoim poście odwołała się do artykułu opublikowanego na portalu TKP, który specjalizuje się w tematach z zakresu nauki i polityki. Jak wynika z opublikowanych informacji, małe dziecko zmarło z powodu nagłego zatrzymania akcji serca po podaniu dawki przypominającej w ramach badania klinicznego prowadzonego przez Modernę. Firma miała jednak nie zgłosić tego zdarzenia amerykańskiemu nadzorowi farmakologicznemu (FDA). Sprawa wywołuje ogromne kontrowersje i pytania o przejrzystość działań koncernu.

POLECAMY: Nowe badania potwierdzają, że szczepionki na COVID-19 zaburzają pracę mózgu

Przebieg wydarzeń

Portal TKP przytacza szczegółowe informacje na temat domniemanego zatajenia zgonu dziecka. Autor artykułu, Thomas Oysmüller, wskazuje, że podczas kluczowego badania klinicznego prowadzonego przez Modernę jedno z dzieci zmarło na skutek zatrzymania akcji serca i układu oddechowego po otrzymaniu dawki przypominającej szczepionki mRNA.

Alex Berenson, były dziennikarz „New York Times”, również podjął temat, podkreślając, że śmierć dziecka miała miejsce w trakcie kluczowego badania klinicznego, które miało na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki dla najmłodszych.

„Dziecko w wieku przedszkolnym zmarło z powodu zatrzymania akcji serca i układu oddechowego po otrzymaniu dawki przypominającej szczepionki mRNA Covid firmy Moderna w ramach głównego badania klinicznego” – stwierdził Berenson.

Czy Moderna zgłosiła zdarzenie?

Z relacji TKP wynika, że Moderna przez dwa lata nie zgłosiła zgonu ani na oficjalnej stronie Clinicaltrials.gov, gdzie firmy są zobowiązane prawnie raportować wyniki badań, ani do FDA, co jest standardowym wymogiem w takich przypadkach. Co więcej, zdarzenie to nie zostało uwzględnione w dokumentach przedstawianych przez Modernę podczas procedury dopuszczenia szczepionki na rynek w 2022 roku.

Oysmüller twierdzi, że Moderna ujawniła informację o śmierci dziecka jedynie w niszowej bazie danych prowadzonej przez Europejską Agencję Leków (EMA). W tej bazie znajdują się wyniki badania KidCOVE, obejmującego 11 942 dzieci, które zakończyło się w marcu 2024 roku. Firma miała twierdzić, że śmierć nie była związana ze szczepionką, ale jednocześnie nie przedstawiła szczegółowych danych pozwalających na niezależną ocenę tego zdarzenia.

Reakcja FDA

W oświadczeniu FDA wskazano, że w badaniach, na podstawie których dopuszczono szczepionkę Moderny do użytku w 2022 roku, „nie stwierdzono żadnych zgonów”. Agencja zaznaczyła, że śmierć dziecka miała miejsce już po publikacji wyników, na których oparto decyzję o dopuszczeniu preparatu. Na pozostałe pytania FDA nie udzieliła odpowiedzi.

Kontrowersje wokół szczepionek mRNA dla dzieci

Sprawa podsyciła już istniejącą debatę na temat zasadności szczepienia dzieci przeciwko Covid-19 przy użyciu technologii mRNA. Portal TKP podkreśla, że liczne badania wskazują na niską skuteczność szczepionek mRNA w tej grupie wiekowej oraz potencjalne ryzyko poważnych skutków ubocznych.

„Firma oraz rząd nadal promują szczepionki mRNA przeciw Covid-19 dla dzieci, mimo że wiele badań wskazuje, iż są one mało lub wcale nie przydatne” – zaznacza TKP.

Podsumowanie i pytania bez odpowiedzi

Sprawa śmierci dziecka podczas badań klinicznych Moderny rodzi poważne pytania o transparentność procesu badawczego oraz wiarygodność danych przedstawianych przez koncerny farmaceutyczne i instytucje nadzorcze. Czy śmierć ta faktycznie była niezależna od działania szczepionki? Dlaczego zdarzenie to nie zostało zgłoszone do FDA w odpowiednim czasie? Jak wpłynie to na dalsze rekomendacje dotyczące szczepień dzieci przeciw Covid-19? Te pytania pozostają wciąż otwarte i wymagają rzetelnego wyjaśnienia przez wszystkie zaangażowane strony.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version